CESTA OKOLO SVETA ZA 13 DNÍ. Ako bolo?

CK Leonardo / 14. mája 2024

 

Perfektne!

Bolo nás sedem, partia si výborne sadla a to od prvého spoločného momentu (cestu lietadlom nerátame), ktorým bolo posedenie pri lokálnom pivku v Steamworks pube na nábreží neďaleko historickej štvrti Gastown, Vancouver, British Colombia, Canada. Po úvodnom spoznaní sa, sme všetci tak nejak tušili, že to bude fungovať, všetko bolo parádne vymyslené, naplánované a pripravené.

Veď v Leonardo máme dlhoročné skúsenosti s organizovaním ciest okolo sveta privátnym lietadlom. Vymýšľame však aj menšie projekty Ciest okolo sveta a to na pravidelných linkách. Tentoraz sme to natrasovali z Viedne do Vancouveru v Kanade, ďalej do Aucklandu na Novom Zélande a potom do Hong Kongu. Vsadili sme na letecké spoločnosti Lufthansa a Air New Zealand združené v Star Alliance. V leteckom priemysle v posledných rokoch kvalitatívny štandard určujú najmä letecké spoločnosti z arabského polostrova, musíme však uznať, že  Lufthansa a Air New Zealand nesklamali. Nasadené lietadla boli nové, servis na palube mal vysokú úroveň a nebolo mu čo vytknúť. Na palube Air New Zealand som sa prvý krát stretol s možnosťou objednať si svoj drink, či snack priamo cez obrazovku svojho infotainment systému a teda bez nutnosti „zazvoniť“ na letušku. Stačilo len vyklikať a o pár minút som mal svoj Savignon blanc so slanými orieškami na stolíku pod obrazovkou, kde som si zrovna púšťal prvú a druhú časť trilógie Pána prsteňov. Dôvodom na pustenie si Pána prsteňov bola návšteva Hobbitonu, počas novozélandskej časti tohoto „Round the world tripu“. Návšteva Hobbitonu sa stala highlightom. Vo výnimočne krásnej a fascinujúcou prírodou obdarenej krajine akou Nový Zéland nepochybne je, nečakáte, že top zážitkom bude niečo, čo je viac menej „man made“. Avšak krajina, do ktorej Peter Jackson vsadil dedinku Hobbiton (The Shire, Grófstvo, Hobitín) je naozaj očarujúca aj pre toho, kto o Hobitoch a Pánovi prsteňov nemá poňatie.


Kanada……
Ale ak máme ísť pekne po poradí, začali sme v Kanade a v jej pravdepodobne najkrajšom meste, Vancouver, ktoré mnohí považujú aj za jedno z najkrajších na svete. Dôvodom je jeho poloha na mori a zároveň pod horami. Viacero atrakcií tu preto nesie prívlastok „Sea to Sky“. Vancouver je najmä o krásnych vyhliadkach, prechádzkach, prepojení s neďalekou prírodou, ale aj výbornej reštauračnej, pubovej scéne. Zažívame tu 4 ročné obdobia, na hore Grouse nás dokonca prekvapí husté sneženie. Jazdíme tu lanovkami, trajektom, chodíme po visutých mostoch a užívame si prírodné scenérie. Vancouver a okolie je len malinká časť druhej najväčšej krajiny na svete, robí však poriadnu chuť na to, odhryznúť si z kanadského koláča oveľa viac.


Nový Zéland……
My však musíme ísť ďalej, preletíme nad Pacifikom, meníme severnú pologuľu za južnú, prelietame dátumovú hranicu a tento rok pre nás 1.máj neexistuje. Odleteli sme 30.4. z Kanady a po 13 hodinách letu pristáli na Novom Zélande, bolo však už 2.mája.

Prvú a veľmi podstatnú vec, ktorú mojim milým cestujúcim vysvetľujem, je to, že tieto intenzívne 3 dni sú iba ochutnávkou Nového Zélandu a že im bude málo. Aj keď tu budete 2 týždne, ešte stále si pri odlete budete hovoriť, že to bolo málo. A veru, všetci pri odlete z Aucklandu konštatujú, že sa na Zéland vrátia a „dokončia“ ho. My sme na severnom ostrove absolvovali jeho highlighty ako sú jaskyne Waitomo s čarovnými svetluškami, ďalej centrum maorskej kultúry ale aj geotermálnej aktivity na Zélande – Rotorua, mesto plachiet a najväčšie mesto Auckland, ale aj menej tradičnú a netuctovú zastávku na ostrove Waiheke neďaleko Aucklandu, ktorý robí Novému Zélandu dobré meno svojim výborným červeným vínom Bordeaux.


Hong Kong……
Na záver našej púte okolo planéty pristávame na treťom kontinente v poradí a to v kozmopolitnom Hong Kongu. Človek nemusí byť fanúšik modernej mrakodrapovej mestskej architektúry, aby pochopil, prečo si Angličania tento ostrov a priľahlé oblasti vybrali za svoju kolóniu. Synonymom Hong Kongu je určite skyline, ktorej vo svete budete iba ťažko hľadať konkurenciu.

Avšak keď sa do Hong Kongu trochu viac zakusnete, zistite, že až 40% jeho územia tvorí príroda. Výborným spôsobom ako vymeniť sklo-betónovú džungľu za tú skutočnú, je napríklad výlet na hongkonský ostrov Lantau s jeho 34 metrovým bronzovým Buddhom.

 


Na pomyselných plátnach Leonardo – The Art of Travel je už dlho namaľovaná ďalšia Cesta okolo sveta, ktorá odlieta privátnym lietadlom z Bratislavy cez 5 kontinentov už v novembri 2024: https://cestyokolosveta.eu/

No a ďalšiu, menšiu Cestu okolo sveta na rok 2025 sme pre Vás začali skicovať práve dnes.

 

 

 

 

 

 

 

Nenechajte si nič ujsť !

Chystáme pre Vás ďalšie cestovateľské novinky a zaujímavosti, ale aj atraktívne ponuky. Zaregistrujte sa do nášho mailing listu a nenechajte si ujsť žiadnu z nich.