BOTSWANA

BOTSWANA

Hlavné mesto Gaborone
Počet obyvateľov 2,25 mil.
Úradný jazyk Angličtina, setswana
Rozloha 581 730 km2
Náboženstvo 50% kmeňové náboženstvá, 50% kresťania
Mena Pula (BWP)

Botswanu možno považovať za skrytý klenot Afriky. Krajina, ktorá v našich končinách nie je až taká známa ako iní africkí safari velikáni vás o to viac vás prekvapí svojou cestovateľskou ponukou. Botswana je krajinou s najväčšou sloniou populáciou na svete (viac ako 120 tisíc slonov). Slona tu na safari zaručene uvidíte! Chobe, hlavný botswanský safari park okrem slonov ponúka aj možnosť menej tradičného lodného safari, kedy sa zver chodí pozorovať z lode na rieke Chobe. Ďalšou populárnou aj keď menej známou dobrodružnou zástavkou v Botswane je magický divoký raj delty rieky Okavango.

Botswana patrí medzi najstabilizovanejšie štáty Afriky. Môže za to najmä skutočnosť, že sa jej vyhýbali vojny, ale aj obrovské náleziská diamantov, ktorých výnosy nekončili vo vreckách diktátorov, ale boli investované do rozvoja krajiny. Ďalším dôležitým aspektom pre stabilitu Botswanu je aj pomerne jednoliate národnostné zloženie kedy až 90% populácie tvoria Tswanovia. Pôvodnými obyvateľmi územia boli však Bušmeni (krováci, sanovia). Začiatkom 19. storočia začali do Botswany prenikať ďalšie etnické skupiny zo susednej Južnej Afriky, ktorí v Botswane hľadali útočisko pred búrskou expanziou a militantnými Zulu. V roku 1885 vyhlásili územie dnešnej Botswany za svoju kolóniu Briti pod názvom Bechuanaland. Bechuanaland získala nezávislosť v roku 1966 pod názvom Botswanská republika.

KEDY CESTOVAŤ
Botswana patrí medzi celoročne navštevované destinácie. Ročné obdobia sú tu opakom tých našich a každé z nich má svoje čaro. Vo všeobecnosti sa za najlepšie obdobie pre návštevu považuje obdobie sucha medzi májom a októbrom. Teploty cez deň sú okolo 30 stupňov Celzia, v noci sa však môže dramaticky ochladiť (5-10 stupňov).

AKO CESTOVAŤ
Do hlavného mesta Gaborone sa najčastejšie lieta cez juhoafrický Johannesburg let.spoločnosťami Emirates alebo Qatar. Leonardo odporúča letieť let.spoločnosťou Ethiopian do Victoria Falls a po návšteve svetoznámych vodopádov prejsť do Chobe po zemi. (hodinový presun spolu s prechodom cez hranice). Občania Slovenskej republiky, cestujúci za účelom turistiky a obchodu, nepotrebujú na vstup do Botswany vízum na dobu 30 dní. Pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po plánovom výstupe z krajiny

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.