NOVÝ ZÉLAND

NOVÝ ZÉLAND

Hlavné mesto Wellington
Počet obyvateľov 4,6 mil.
Úradný jazyk anglický, maorský
Rozloha 268 021 km2
Náboženstvo 15% anglikáni, 12% rímsko-katolíci, 9% ostatní kresťania, 11% presbyteriáni, 3% metodisti
Mena novozélandský dolár

Nový Zéland leží v Tichomorí asi 2 000 kilometrov východne od brehov Austrálie. Pobrežie obmýva Tichý oceán a Tasmánske more. Je to členitá a hornatá krajina, ktorá sa rozprestiera na dvoch hlavných ostrovoch: Južný a Severný. Tieto ostrovy oddeľuje Cookov prieliv. Okrem nich patria k Novému Zélandu aj menšie ostrovy ako Stewartov ostrov, Tokelau (zámorske územie, ktoré sa skladá z koralových atolov Atafu, Fakaofo, a Nukunonu), Niue a Cookove ostrovy (spolu 15 vulkanických a koralových ostrovov pomenovaných podľa Jamesa Cooka). Hlavným mestom štátu je Wellington, najväčším je však Auckland. Väčšina obyvateľstva Nového Zélandu pochádza z Európy. Asi desatinu tvoria Maorovia a necelé 4% predstavujú Polynézania. Zastúpenie tu však majú aj prisťahovalci z iných krajín. Nábožensky je obyvateľstvo Nového Zélandu skutočne rôznorodé. Veľké zastúpenie tu má anglikánske, presbyterianske a rímsko-katolícke náboženstvo. Prvými obyvateľmi boli polynézski Moriori, maorská imigrácia nastala v 8. storočí. V polovici 17. storočia Južný ostrov objavil holandský moreplavec Tasman. V roku 1840 sa Nový Zéland dostal pod nadvládu Angličanov, stal sa britskou koloniou. Druhá polovica 19. storočia bola poznačená častými ozbrojenými povstaniami Maorov. Vzájomne spory o pôdu sa čiastočne vyriešili uznaním britskej zvrchovanosti. Štatút domínia získal Nový Zéland až v roku 1907. V roku 1931 sa stala krajina nezávislou a s Britániou si zachovala personálnu úniu. Od začiatku 90. rokov silnejú snahy o premenu monarchie na republiku, v roku 1995 bola podpísaná dohoda s Maormi o navrátení časti pôdy pôvodnému obyvateľstvu a o finančnej kompenzácii. Dnes je Nový Zéland konštitučnou monarchiou, pričom hlavou štátu je formálne britská kráľovná. Prakticky ju však zastupuje generálny guvernér.

KEDY CESTOVAŤ
Podnebie na Novom Zélande je mierne oceánske, s teplotami iba zriedkavo nižšími ako 0°C alebo vystupujúcimi nad 30 °C. Keďže je Nový Zéland takmer presne na opačnej strane Zeme, aj ročné obdobia tu majú presne naopak. Asi najpríjemnejším obdobím pre návštevu je novozélandské leto (Dec-Feb) avšak podobne ako u nás v Európe, aj jarné či jesenné obdobie má svoje čaro.

AKO CESTOVAŤ
Z Viedne i Budapešti je možné letieť na Nový Zéland s jedným prestupom v Dubaji let. spoločnosťou Emirates. Keďže sa však pri letoch na Nový Zéland jedná o najdlhšie, resp.najnáročnejšie lety z Európy, odporúča Leonardo kombinovať Nový Zéland s inou destináciou „po ceste“ (napr. Singapur, Bali, Austrália)
Občania Slovenskej republiky môžu na územie Nového Zélandu vstúpiť bez víz, ak ich pobyt neprekročí 90 dní. Pre turistické účely a obchodné cesty postačuje občanovi Slovenskej republiky platný cestovný pas.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.