TALIANSKO

TALIANSKO

Hlavné mesto Rím
Počet obyvateľov 61 482 300
Úradný jazyk talianský
Rozloha 301 340 km2
Náboženstvo 80% rímsko-katolícke, 20% ateizmus a agnosticizmus
Mena euro

Taliansko, krajina s najlepšími vínami, výbornými jedlami a slávnou históriou zdobenou úžasnými umeleckými dielami, je štát v južnej Európe na Apeninskom polostrove. Vnútri Talianska ležia dva samostatné mini mestské štáty: Vatikán a San Maríno. Taliansku navyše patrí územie obklopené Švajčiarskom zvanej Campione d’Italia. Z východu Taliansku obmýva Jadranské more, z juhu Iónske more a zo západu Tyrrhenské a Ligúrske more. K Taliansku patria dva veľké ostrovy v Stredozemnom mori: Sardínia a Sicília s nádherným pobrežím a bohatou históriou. Keď začujeme slovo „Taliansko“ v každom z nás vyvoláva nejakú predstavu. Niekomu zaznie v ušiach motor áut Ferrari, priaznivcom športu sa pred očami vynorí talianske futbalové šialenstvo, ale všetkým určite slávna talianska kuchyňa. Chuť desiatok druhov cestovín a syrov, sušených salámov a šuniek, diviny, dezertov, ťažké i ľahké vína a samozrejme najlepšia pizza i zmrzlina na svete. Taliansko, obdarené krásou prírody v jej nespočetných podobách, patrí medzi najzaujímavejšie, najpríťažlivejšie a najpôvabnejšie krajiny sveta. Dnes je v prvej desiatke najviac navštevovaných krajín sveta. V Taliansku je dokonca niekoľko celosvetovo najstarších letovísk, ktorých pôvod siaha až do histórie rímskej republiky (napr. Ischia a Capri). Toskánsko je najviac zromantizovaný a asi aj najkrajší kraj Talianska. Toskánske kopce, čarovný vidiek, rozmanité pobrežie a stredoveké mestá a dedinky ako vystrihnuté z pohľadnice. Vidina tráviť čas pod toskánskym slnkom robí tento stredotaliansky región jednu z najnavštevovanejších lokalít vo svete skoro s 50 miliónmi turistov ročne. Pravdepodobne sa nenájde ani jeden z nich, kto by aspoň na chvíľku nesníval o „dolce vita“ (sladkom živote).

KEDY CESTOVAŤ
Taliansko je celoročne navštevovaná destinácia s priaznivou klímou. Najideálnejšie obdobie na príjemnú dovolenku na ostrovoch Ischia, Capri, Sicília a Sardínia, či v Toskánsku je máj až október.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča do Talianska priame lety z Viedne spol. Austrian. Občania SR a ČR cestujúci do Talianska nepotrebujú vstupné víza, stačí platný občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Toskánsko

Najviac zromantizovaný kraj Talianska, toskánske kopce, čarovný vidiek, rozmanité pobrežie a stredoveké mestá a dedinky ako vystrihnuté z pohľadnice už dlho priťahujú vkusných obyvateľov Florencie, bohatých výletníkov z Ríma, jednodňových turistov či dovolenkárov počas leta. Vidina tráviť čas pod toskánskym slnkom robí Toskánsko jedným z najnavštevovanejších regiónov Talianska skoro s 50 miliónmi turistov ročne. Pravdepodobne sa nenájde ani jeden z nich, kto by aspoň na chvíľku nesníval o „dolce vita“ (sladkom živote) v tomto kraji. Toskánsko, považované za jednu z najkrajších častí Talianska, je región hraničiaci s Laziom na juhu, Umbriou na východe, Emiliou-Romagnou a Ligúriou na severe a Tyrrhenským morom na západe. Práve v Toskánsku priniesla talianska renesancia svoje prvé ovocie. Jedinečná umelecká patrimónia regiónu zahŕňa architektúru, maliarstvo a sochárstvo, zhromaždené v desiatkach známych i menej známych múzeí ako je napríklad Uffizi vo Florencii. Toskánsko je tiež známe svojím vínom (medzi najznámejšie patria Chianti, Morellino di Scansano a Brunello di Montalcino) a prírodnými krásami, ktoré zahŕňajú 120 chránených oblastí – prírodných rezervácií. Významnými turistickými cieľmi v Toskánsku sú Florencia, Pisa, Lucca, Maremma (v provincii Groseseto), Siena, región Chianti. Ostrov Elba, pláže v oblasti Punta Ala a stredoveké opevnené mesto Castiglione della Pescaia, ako aj rybárska dedinka Porto San Stefano, či mondénne Forte Dei Marmi sú veľmi populárne plážové destinácie v Toskánsku.

Ischia

Malebný, termálny ostrov sopečného pôvodu leží v južnom Taliansku a je najväčším ostrovom v Neapolskom zálive. Tento krásny a večne zelený ostrov si získal veľkú obľubu medzi turistami vďaka svojmu miernemu a stálemu podnebiu v lete i v zime, očarujúcim prírodným krásam, ale hlavne kvôli svojim liečivým prameňom, ktorých liečivú silu využívali už starí Rimania a Gréci. Turistické centrá Forio, Casamicciola Terme, Lacco Ameno, Ischia a Barano sa pýšia krásnymi piesočnatými plážami, ktoré sa vinú pozdĺž ostrovného pobrežia. Záliv Baia di Sorgetto je známy vďaka svojim termálnym prameňom, ktoré vyvierajú do mora a umožňujú kúpanie i v zime. Na Ischii sa úspešne lieči ischias, bolesti chrbtice, reumatizmus, chronická bronchitída, astma, gynekologické a kožné ochorenia. Toto predstavuje ideálnu kombináciu liečebného pobytu s dovolenkou pri mori. Takú krásu, akou sú termálne parky na Ischii, nenájdete v žiadnom inom európskom štáte. Sú umiestnené priamo v lone prírody, v prekrásne rozkvitnutej zeleni s exotickými rastlinami, palmami, kaktusmi. Ich súčasťou je viacero bazénov s minerálnou i termálnou vodou (22 – 45 °C), hydromasáže, kneipp bazény, japonské bazény, prírodná turecká sauna v skale, inhalácie, kozmetické a iné liečebné kúry.