KATAR

KATAR

Hlavné mesto Doha (Ad Dawhah)
Počet obyvateľov 2,0 mil.
Úradný jazyk arabský, anglický
Rozloha 11 586 km2
Náboženstvo 76% moslimské, 9% kresťanské
Mena katarský rial

Dostupný, neopozeraný, bohatý a plný prekvapení.

Takto nejako vyzerá nová turistická atrakcia Orientu, malý polostrov v Perzskom zálive, Katar. Tento len 170 kilometrov dlhý a 80 kilometrov široký pás zeme však láka stále viac návštevníkov. Ale o toto územie bol záujem už od stredoveku. Postupne ho ovládli kanánské kmene, Arabi, Portugalci a niekoľko sto rokov patrilo pod Bahrajn. Potom, čo vypuklo povstanie proti bahrajnskej nadvláde, obsadili krajinu Turci a odišli až na začiatku 1. svetovej vojny. Po jej skončení podpísal katarský emir zmluvu s Britániou, v ktorej sa zaviazal prejednať všetky politické kroky s Veľkou Britániou. Briti zase na oplátku sľúbili držať nad Katarom ochrannú ruku, a to hlavne pred zakladateľom a budúcim kráľom Saudskej Arábie, ktorý v tej dobe už dobil väčšinu Arabského polostrova. Medzi vojnami a po 2. svetovej vojne začala na Katare masívna ťažba ropy. Po vyhlásení nezávislosti v roku 1971 nastal aj obrovský vzostup cien ropy, čo znamenalo ďalší prílev peňazí, do aj tak bohatej krajiny. Začala sa modernizácia, ktorá pokračuje dodnes. A je to aj vidieť. Kdekoľvek sa v krajine pozriete, všade vás čaká obrovský stavebný ruch. V hlavnom meste Dohe, sa buduje niečo čo sa nápadne podobá na Newyorský Manhattan, Katarský Diplomatic district, mimochodom jeden z obľúbených výhľadov panovníka. Všade sú mrakodrapy. Domy tú nemajú viac ako desať rokov, pretože tie staršie ako dvadsať rokov zbúrali a ich sutiny využili na budovanie umelého ostrova Perla Kataru. V meste, kde žije viac ako 80 percent populácie krajiny, sa budujú aj obrovské nákupné centrá. Napríklad Villaggio z vonku vôbec neohúri, ale vo vnútri sa ocitnete akoby v Benátkach. Malé obchodíky s talianskymi nápismi, nad vami jasná obloha s mrakmi a v strede kanál s gondolami. Ešte zaujímavejší je City Centre. Využijete ho najmä keď vonku teploty presahujú 45 stupňov, pretože v najväčšej galérii obchodov na Blízkom východe je v tom čase príjemných dvadsať. Nájdete tam desať kín, 360 obchodov, reštaurácie a samozrejme v žiadnej arabskej krajine nesmie chýbať klzisko.

Ale zaujímavé miesta nájdete aj mimo klimatizovaných budov. Hoci ich nie je tak veľa ako v iných arabských krajinách, určite uspokoja aj náročnejších. Tak na milovníkov pláži tu čaká 700 kilometrov dlhé pobrežie, omývané azúrovo modrým morom. Všetky druhy vodných športov a stále kvalitnejšie služby. Milovníci histórie môžu navštíviť Národné múzeum spojené s morským akváriom, Etnografické múzeum či rôzne paláce a pevnosti. V krajine sa nachádza aj jediný zábavný park v oblasti Perzského zálivu, Alladinovo kráľovstvo. Katar ponúka jedinečnú zmes starej, ale stále živej kultúry a moderného, rýchlo sa rozvíjajúceho veľkomesta. Originálnu tvár krajiny spoznáte aj na tradičnom trhu, kde si môžete kúpiť okrem najrôznejších orientálnych rekvizít aj ťavy, ovce, kozy či dokonca tradičné arabské lovecké vtáky. K obľúbeným atrakciám patrí samozrejme rybačka v Arabskom zálive a hlavne výlet do púšte na safari džípom. Ak vám však takýto druh adrenalínu nestačí, obujte si lyže alebo dosku a vyskúšajte lyžovačku na piesočných dunách. Alebo si dajte horúci čaj v niektorej z početných oáz. Plyn a ropa spravili z emirátu bohatú krajinu a v nasledujúcich piatich rokoch sa má stať Katar najrýchlejšie rozvíjajúcim hospodárstvom sveta, veď leží na najväčších svetových zásobách zemného plynu. No napriek tomu emir už teraz investuje miliardy do luxusného turizmu. Tak prečo nezažiť túto krajinu ešte predtým, než tu začnú prichádzať tisíce turistov. 

Pláže v Katare sú veľmi pekné s bielym pieskom. Tie pred hotelmi sú privátne a nájdete na nich občerstvenie a vodné športy. Rovnako sú na tom aj tzv. plážové kluby / parky, kam sa platí vstupné. Na verejných plážach nenájdete žiadne obvykle žiadne služby. 

KEDY CESTOVAŤ
Horúce letá s vysokou vlhkosťou vzduchu trvajú od mája do septembra s priemernými teplotami okolo 35°C, niekedy sa vyšplhajú až na 45°C. V zimných mesiacoch (december – február) je klíma napriek množstvu zrážok príjemnejšia, ideálne obdobie na dobrú dovolenku v Katare je marec – máj a október – november. 

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča priamy let z Viedne alebo Budapešti leteckou spoločnosťou Qatar Airways. Pre občanov SR aktuálne platí bezvízový vstup do Kataru. UPOZORNENIE: pokiaľ máte v cestovnom pase vízum alebo pečiatku Izraelu, môžu nastať problémy s udelením katarského víza!