KUBA

KUBA

Hlavné mesto Havana
Počet obyvateľov 11,3 mil.
Úradný jazyk španielsky
Rozloha 110 860 km2
Náboženstvo 49% bez vyznania, 39% rímsko-katolícke, 5% protestantské
Mena peso

Víta vás najväčší ostrov v Antilách a láka vás objavovať jeho dávnu históriu, zmyselnú kultúru a pestré tradície. Na tomto hrdom ostrove cukru, rumu, tabaku a hudby ste vrúcne vítaní jeho pohostinnými obyvateľmi. Kubánska kultúra vychádza z kombinácie pôvodného etnického obyvateľstva, španielskych a afrických tradícií, čo sa odráža umení a kultúrnych prejavoch. Na osobnosť Kubáncov má najsilnejší vplyv nepochybne hudba. Africký otroci priniesli rozmanité rytmy a rituálne tance. Tie sa miešaním so španielskymi flamenco gitarami najvýraznejšie prejavili v známej rumbe. Okrem temperamentnej kultúry je lákadlom aj akýsi socialistický skanzen. Ak vystrčíte nos z hotelového rezortu, zažijete realitu kubánskeho života, ktorá v mnohom pripomína časy spred roka 1989 u nás. Okrem všadeprítomných symbolov kubánskej revolúcie či portrétov Che Guevaru, je Kuba krajinou spisovateľa Ernesta Hemingwaya. Rád tu len tak posedával na priedomí alebo rozprával a popíjal v baroch s priateľmi. Tí mu na jeho počesť umiestnili v jednom z jeho obľúbených barov Floridita bustu. Na Kube nájdete ohromujúce nekonečné pláže z jemného bieleho piesku, omývané priezračnými vodami. Počas výletov môžete obdivovať aj krásu ostrovčekov. Varadero je najkrajšia pláž sveta, dlhá 20 km, oslňuje belobou a jemným pieskom. Výborne si oddýchnete pri pohľade na tyrkysovo modré more s pohárikom mojita v ruke.

KEDY CESTOVAŤ
Najlepší čas na návštevu Kuby je od decembra do mája s dennými teplotami okolo 28 – 30°C. Podnebie je subtropické, príjemné, ovplyvnené pasátovými vetrami. Letné obdobie dažďov trvá od mája do októbra, suchšie zimné obdobie nasleduje od novembra do apríla. V čase od júla do novembra môže oblasťou, kde leží Kuba, prechádzať hurikán. Od decembra do marca sú noci chladnejšie.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča na Kubu lety z Viedne i Budapešti s jedným prestupom spol. Air France / KLM, Lufthansa / EW Discover alebo Swiss. Občania SR a ČR cestujúci na Kubu potrebujú vstupné víza / turistickú kartu (zabezpečí CK Leonardo) a cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate z dovolenky.