LAOS

LAOS

Hlavné mesto Vientiane
Počet obyvateľov 7,1 milióna
Úradný jazyk laoština
Rozloha 236800 km2
Náboženstvo buddhizums
Mena laoský kip

Laos, presnejšie Laoská ľudovodemokratická republika, ležiaca v juhovýchodnej Ázii, nemá na rozdiel od svojich susedov (Thajska, Vietnamu, Kambodže, Barmy a Číny) prístup k moru. Vyše 70 % krajiny pokrývajú hory a náhorné plošiny, z čoho asi 50 % tvoria lesné porasty. Väčšina zo 6 miliónov obyvateľov žije v údoliach popri riekach. Najväčšia z nich Mekong pretína celú krajinu. Je dôležitou dopravnou tepnou a z jej povodňových oblastí má úžitok najmä poľnohospodárstvo. Hustota obyvateľov je zhruba 20 na km², čo je jedna z najnižších v juhovýchodnej Ázii. Prevažná väčšina obyvateľov v nížinných oblastiach vyznáva budhistické vyznanie Theravada. História Laosu siaha ku kráľovstvu LanXang založenom v 14. storočí, ktoré pretrvalo až do 18. storočia, neskôr v roku 1893 bol začlenený do Francúzskej Indočíny. Po krátkej  japonskej okupácii v priebehu druhej svetovej vojny vyhlásila krajina v 1945 nezávislosť, avšak Francúzi si chceli udržať nadvládu a oficiálna nezávislosť Kráľovstva Laos sa oddialila na rok 1949, resp. až 1954. Politické dianie v susednom Vietname vtiahlo Laos aj do druhej  indočínskej vojny, čo neskôr viedlo ku krvavej občianskej vojne v krajine. V roku 1975 porazil komunistický Pathet Lao dosadený Sovietskym zväzom a vietnamskými komunistami royalistickú vládu podporovanú USA a Francúzskom a kráľ abdikoval. V súčasnosti je Laos jeden z posledných socialistických štátov s vedúcou úlohou jednej strany.

KEDY CESTOVAŤ
Kedysi platilo pre oblasť juhovýchodnej Ázie, že sezóna je od novembra do mája, júl až október sa považuje za monzúnové obdobie. Dnes sa už týmto pravidlom neriadime, keďže klimatické zmeny oslabili aj silu monzúnov a po krajine sa dá takmer bez obmedzení cestovať. Aj preto radíme Laos k celoročným destináciám. Teploty v lete presahujú 30 stupňov, v zime s výnimkou hôr málokedy klesnú pod 20 stupňov.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča pri ceste do Laosu priame lety do Bangkoku z Viedne spol. Austrian a Eva Air a následne let do Luang Prabangu alebo Vientiane. Občania SR a ČR cestujúci do Laosu dní potrebujú vstupné víza (dajú sa vybaviť elektronicky). Stačí cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate z dovolenky.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.