VANUATU

VANUATU

Hlavné mesto Port Villa
Počet obyvateľov 292 680
Úradný jazyk bislama, francúzsky, anglicky
Rozloha 12 189 km2
Náboženstvo 83% kresťanstvo
Mena Vatu

Tichomorská ostrovná republika Vanuatu získala nezávislosť v roku 1980. Dovtedy sa toto územie, ktoré bolo od 17. storočia obsadené európskymi kolonizátormi, nazývalo Nové Hebridy. Osídľovanie Európanmi hovoriacimi rôznymi jazykmi sa podpísalo na kolorite súostrovia. Jeho ostrovy sú väčšinou hornaté a vulkanického pôvodu. Smerom k pobrežiu sa zvažujú do nížin. Hovorí sa im aj ostrovy šťastia. Vanuatu je prvé na zozname 194 krajín sveta zoradených podľa indexu šťastia. Ľudia tu žijú vo vlastnom, stresom nepoznačenom svete. Čas neriešia, čo turistom niekedy dosť komplikuje život. Najobľúbenejšou činnosťou miestnych je ničnerobenie alebo tanec. Mnohí nemajú elektrinu alebo vodu, nemajú klasické domy s kúpeľňou a kuchyňou. Žijú jednoducho a pritom šťastne. Vanuatu je aj divoké, pozostatky kanibalizmu a čiernej mágie sú tu čiastočne patrné dodnes. Zhruba 83 ostrovov a ostrovčekov je zoskupených do tvaru písmena Y, 65 je obývaných. Najväčšími sú Espiritu Santo, Malakula, Eromanga Island a Efate, kde je aj hlavné mesto Port Vila (prístavné mesto s 50 tisíc obyvateľmi). Pobrežie veľkej časti ostrovov, ktoré sú sopečného pôvodu (niektoré sopky sú stále aktívne), tvoria koralové útesy. Vo vnútrozemí dominujú dažďové pralesy. Hospodárstvo Vanuatu je založené predovšetkým na poľnohospodárstve, rybolove, cestovnom ruchu a offshore bankovníctve. Vanuatu je typickým homogénnym štátom, žije tu 280 tisíc obyvateľov, z ktorých je až 98 % Vanuaťanov. Krajina dosahuje so svojimi 108 materinskými jazykmi najvyššiu hustotu jazykov na svete.

KEDY CESTOVAŤ
Ostrovy sa nachádzajú v oblasti, kde vládne vlhké tropické a rovníkové podnebie s miernymi juhovýchodnými pasátmi od mája do októbra a miernymi zrážkami od novembra do apríla.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča na Vanuatu lety z Viedne i Budapešti s dvomi prestupmi spol. Emirates alebo Qatar. Krátky stopover / zastávka v Austrálii alebo na Novom Zélande je atraktívnym spestrením dovolenky. Občania SR a ČR cestujúci na Vanuatu na menej ako 90 dní nepotrebujú vstupné víza. Stačí cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate z dovolenky.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.