Karnevaly, samba, nádherné pláže s bielym pieskom, gigantická socha Ježiša Krista Spasiteľa, Cukrová homoľa a obrovské burácajúce vodopády. Krajina futbalu, tanca, náboženstva, výbornej kávy. Všetko chutne namiešané, tak ako národný drink caipirinha. Brazília je piata najväčšia krajina sveta. Rozprestiera sa na viac ako 8,5 milióna kilometrov štvorcových a zaberá takmer polovicu rozlohy celej Južnej Ameriky. Amazonský dažďový prales, ktorý sa nachádza v Amazonskej nížine a zaberá neskutočných 3,5 milióna kilometrov štvorcových, čo je približne 45x rozloha Slovenska. V roku 1500 zakotvil na brazílskom pobreží portugalský admirál Pedro Álvares Cabral a od roku 1532 sa začala portugalská kolonizácia. Počas napoleonských vojen v roku 1807 utiekol do Brazílie portugalský dvor s kráľom Jánom VI., ktorý tu vládol 13 rokov. V roku 1815 bola zrušená kolónia a vyhlásené Spojené kráľovstvo Portugalska, Brazílie a Algárve. Nezávislým cisárstvom sa stala Brazília 7. septembra 1822. 15. novembra 1889 bola monarchia zvrhnutá a vyhlásená federatívna republika. Podľa vzoru USA bola v roku 1891 prijatá ústava a vyhlásené Spojené štáty brazílske. V roku 1889 bola vyhlásená za federatívnu republiku na čele s prezidentom, ktorá pretrváva dodnes.
KEDY CESTOVAŤ
Brazília sa radí medzi krajiny, ktoré je možné navštíviť celoročne. Leto a zároveň „high season“ je tu od decembra do marca, teplé a suché počasie si však užijete aj od apríla do októbra.
AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča let s jedným prestupom let. spoločnosťami British airways alebo Air France. Na cestu do Brazílie postačuje slovenským občanom platný cestovný pas. Bezvízový vstup sa týka turistických, obchodných a služobných ciest, ktorých dĺžka v jednom polroku neprekročí 90 dní.
O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.
Rio de Janeiro v preklade Januárová rieka je jedno z najkrajších miest sveta. Je administratívnym centrom štátu Rio de Janeiro, počtom obyvateľov druhé najväčšie mesto Brazílie a tretia najväčšia metropolitná oblasť a aglomerácia v južnej Amerike. Toto bývalé hlavné mesto Brazílie je známe aj vďaka športu. Veď kto by nepoznal Maracanu, najväčší futbalový štadión sveta. V Riu prebiehali zápasy MS vo futbale 2014 a v lete 2016 sa tu konali Letné olympijské hry. Milovníci vášnivej samby si zas určite nenechajú ujsť každoročný svetoznámy karneval v Riu, kde sa prezentujú tanečníci z najlepších svetových škôl samby. Jedinečná poloha medzi krásnym zálivom s rozmanitými ostrovčekmi a vysokým hrebeňom, na ktorom už začína prales, kde horské pásma spadajú až do centra a pretínajú kúzelne pláže, dodáva mestu magickú atmosféru. Pláží je tu vyše 20. Kto by nepoznal Copacabanu či Ipanemu? Priamo v meste sa nachádza aj unikátny národný park Tijuca, ktorý patrí medzi najväčšie mestské lesy na svete. Kristus Spasiteľ je socha Ježiša Krista odhalená a vysvätená v roku 1931 na 704 metrov vysokom pahorku Corcovado (Hrbáč). Portugalský názov kopulovitej granitovej hory Pao de Acucar v preklade znamená „Cukrová homoľa“ a svojim vzhľadom ju skutočne pripomína. Vynára sa zo zálivu Botafogo do výšky 396 metrov nad jeho hladinu a po Kristovi Spasiteľovi je ďalšou známou dominantou Ria.
Len málo lokalít na našej planéte je opradených toľkými mýtmi a legendami ako vodopády Iguazu. Každý, kto túto prírodnú nádheru videl na vlastné oči bez zaváhania tvrdí, že len máloktorý pohľad na svete sa vyrovná burácajúcim vodopádom Iguazu. Veď Iguazu sú štyrikrát také široké ako Niagarské vodopády a v období dažďov je objem prietoku ohromujúcich dvanásťtisíc kubických metrov za sekundu. Toto úchvatné divadlo bolo v roku 1986 zapísane do zoznamu prírodného dedičstva UNESCO. K unikátnosti vodopádov Iguazu významné prispieva fakt, že vodopádová hrana je rôzne zakrivená a nesúvislá, takže celok tvorí niekoľko desiatok ďalších vodopádov. Iguazu tak predstavujú najväčší systém padajúcej vody na Zemi. Ležia na rieke na hranici medzi Argentínou a Brazíliou. Obidva štáty, na hraniciach ktorých vodopády ležia, okolo nich vytýčili rozsiahle národné parky. Parky plnia významnú úlohu pretože jednak chránia samotné vodopády a zároveň aj okolie tvorené zachovalým pralesom. Väčšia časť vodopádov leží ale na argentínskej strane a sem mieri aj väčšina návštevníkov. Ak pri návšteve vodopádov očakávate, že sa pohľadom na padajúcu vodu nabažíte za par minút, majestátnosť miesta vás okamžite vyvedie z omylu. Okolo vodopádov môžete prechádzať v rôznych úrovniach. Pri prehliadke sa určite pripravte na mokrú sprchu, ktorá však niekedy môže byť osviežujúcim spestrením v aj tak vlhkom prostredí. Čerešničkou na torte pri prehliadke vodopádov je výlet do Diablovho pažeráka. Ide o roklinu v tvare písmena U, do ktorej sa z troch strán prepadáva s ohromným hukotom voda. Okolie vodopádov je pokryté smaragdovo zeleným dažďovým pralesom, pokrývajúcim rímsy a terasy, po ktorých sa valia prúdy kalnej vody.