SRÍ LANKA

SRÍ LANKA

Hlavné mesto Colombo
Počet obyvateľov 21,6 mil.
Úradný jazyk sinhalský, tamilský, anglický
Rozloha 65 610 km2
Náboženstvo srí lanská rupia
Mena 70% budhistické, 15% hinduistické, 8% moslimské, 7% kresťanské

Marco Polo označil Srí Lanku, známu aj pod názvom Cejlón, za najkrajší ostrov na svete. Tento ostrov s rozlohou asi ako Slovensko, je miestom, kde bývalí britskí kolonizátori zanechali poklady, bez ktorých by Srí Lanka stratila prívlastok „ostrov svýraznou chuťou“. Prenikavá vôňa cejlónskeho čaju sa stala neodmysliteľným symbolom tejto exotickej krajiny. Špecifickú atmosféru ostrovu dodáva multináboženské a multikultúrne zloženie obyvateľstva. Spolu s množstvom stredovekých a starovekých kultúrnych pamiatok ponúka táto juhoázijská krajina jedinečnú zmes mysticizmu a rozmanitosti. Keď k tejto pestrej mozaike kultúry a náboženstiev pridáme divokú džungľu, zelené čajové plantáže, ryžové polia, majestátne slony, škriekajúce opice, pomalé korytnačky a neopísateľne pulzujúci život namiestnych cestách, ostrov sa stáva nekončiacim dobrodružstvom pre každého návštevníka. Leňošenie na piesočnatých plážach s bielym, hnedým, miestami až zlatistým pieskom lemovaných palmami, krištáľovo čistým morom a farebnými korálovými útesmi je nepochybne ďalším lákadlom ostrova Srí Lanka. Prírodný charakter pláží, výrazný odliv i príliv a divokosť Indického oceánu sú typickým znakom celého srí lanského pobrežia. Ženy si určite nenechajú ujsť prírodnú špecialitu z portfólia welness, a to ayurvédu.

KEDY CESTOVAŤ
Na Srí Lanke sa dá dovolenkovať po celý rok. Najlepší čas pre pobyt na západnom a južnom pobreží je suché obdobie, ktoré trvá od decembra do marca. Východné pobrežie ma suché obdobie od júna do septembra. Počas celého roka sa na Srí Lanke vyskytujú krátke a intenzívne zrážky. Teploty vzduchu aj Indického oceánu sú po celý rok približne rovnaké.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča na Srí Lanku lety s jedným pohodlným prestupom z Viedne i Budapešti spol. Emirates, Etihad alebo Qatar. Krátky stopover / zastávka na ceste späť v Emirátoch alebo Katare je príjemným spestrením dovolenky. Občania SR a ČR cestujúci na Srí Lanku na menej ako 30 dní potrebujú vstupné víza (e-víza = 50,-USD) a cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate z dovolenky. Vstupné víza sa vybavujú vopred cez online ETA formulár – podrobné info v CK.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.