INDIA

INDIA

Hlavné mesto New Delhi
Počet obyvateľov 1 324 171 354
Úradný jazyk hindi, anglický
Rozloha 3 287 263 km2
Náboženstvo 80% hinduistické, 14% moslimské, 2,3% kresťanské, 1,7% sikhovia, 3% ostatné
Mena indická rupia

Obrovskou výhodou Indie je, že každý návrat do tejto krajiny znamená nové dobrodružstvo.
Možno ani plný slovník superlatívov by nedokázal opísať Indiu, krajinu, ktorá má pre cestovateľov rovnaký význam ako Galapágy pre zoológov. Neustále je plná vôní, mení sa každým prejdeným kilometrom a svojou jedinečnosťou a rozprávkovými scenériami láka všetkých, pre ktorých je spoznávanie našej planéty súčasťou životného štýlu. Okrem najznámejších štátov, ako sú Radžastan, Goa alebo Pandžáb tu totižto čaká na návštevníkov ďalších dvadsaťpäť. Kerala je jedným z nich a údajne tu žijú indickí bohovia. Úzky pruh večne zelenej vegetácie, vtlačený medzi lesnaté hory Západného Ghátu a Arabského mora, leží na juhozápadnom pobreží krajiny. Kerala je tropický štát a je to jedno z miest s najvyššou biodiverzitou na svete. Hory Západného Ghátu prudko klesajú z výšky 2500 metrov k hladine mora a plážam, ktorých tu je 590 kilometrov. Tie v kombinácii s množstvom paliem a bielym pieskom ponúkajú takmer gýčový luxus. Vďaka monzúnom a tropickému podnebiu tu vyrástla hustá džungľa, popreplietaná množstvom vodných kanálov, dlhých riek. 900 kilometrový systém takzvaných „backwaters“ ukrýva uprostred mestá, dediny, polia či kokosové lesy. V Kerale sa určite nevyhnete návšteve hlavného mesta Trivandrum. Uvidíte chrám Padmanabhasvami alebo verejnosti prístupnú časť kráľovského paláca Puttan Malika, ktorý ešte aj dnes obýva kráľovská rodina. Asi 12 kilometrov od metropoly nájdete jedny z najkrajších pláží na svete. Najznámejšia je pláž pri mestečku Kovalam. Obľúbenou sa stala pre jej plytké pobrežné vody a nízke prílivové vlny. Jej najväčšia sláva však vyvrcholila začiatkom 70. rokov minulého storočia, kedy sa tu presúvali masy hipisákov. Práve vtedy začala transformácia obyčajnej rybárskej dedinky na svetoznámy turistický rezort. Lákadlom je aj najstarší maják štátu Kerala, ktorý stojí na Južnej pláži. Okrem nej, známej aj pod menom Lighthouse beach, tu nájdete ešte dve pláže, ktoré sú od seba oddelené skalnatými útesmi. Uprostred sa nachádza pláž Hawah, ktorá ráno čo ráno vyprevádza na more miestnych rybárov. V severnej časti zase hľadajte Samudru, posiatu množstvom tradičných rybárskych lodiek.

To, že cestovanie dokáže vyliečiť rôzne choroby je stará známa pravda. Ale počas cestovania si môžete predĺžiť dokonca život. Teda v prípade, že cestovanie skombinujete s tradičným lekárskym umením. Ayurvéda v jazyku sanskrt znamená „veda o živote“, a predstavuje približne 5 tisíc rokov starý holistický liečebný systém. V 1982 bola oficiálne uznaná Svetovou zdravotníckou organizáciou za účinný medicínsky systém. Je to systém tradičnej indickej medicíny,založený na bylinných prípravkoch a masážach a vznikol práve v Kerale. Ayurvéda je „veda života“. Je to životný štýl, v ktorom sa spája hneď niekoľko prvkov. Výsledkom takejto kombinácie je potom fyzická, psychická a duševná harmónia. V praxi predstavuje Ayurvéda liečenie troma spôsobmi. Najskôr sa organizmus očistí, potom nasleduje inhalácia a nakoniec blahodarná masáž, ktorá je vyvrcholením homeopatickej kúry. Najvychytenejšie ayurvédske centrá sú zamerané nielen na liečbu civilizačných chorôb, ale aj migrén, psoriázy, na skrášľovanie tela a dokonca chudnutie.

KEDY CESTOVAŤ
India je obrovská krajina a preto bude rozhodovať do ktorej časti sa chcete vybrať. Mierne podnebie na severe sa mení na tropické na juhu krajiny. Počas roka sa striedajú tri obdobia: horúce a suché letá (apríl – jún), vlhké monzúnové obdobie (júl – september) a chladné suché zimy (október – marec).

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča let do Delhi s jedným prestupom let.spoločnosťou Qatar Airways alebo Turkish Airlines.
Na územie Indie môže vstúpiť občan Slovenskej republiky, ktorý má platný cestovný pas a platné vízum. O krátkodobé víza je možné požiadať elektronickou formou.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.