UZBEKISTAN

UZBEKISTAN

Hlavné mesto Taškent
Počet obyvateľov 33,5 mil.
Úradný jazyk uzbecký, karakalpakský, rusky
Rozloha 448,978 km2
Náboženstvo 88% islam, 9% kresťanstvo
Mena uzbecký som (UZS)

Uzbekistan prekvapí aj ostrieľaného cestovateľa. Obdobie Timura Veľkého, ale aj iných panovníkov zanechalo v krajine neúrekom nádherných stavieb. Rozprávková atmosféra bohato zdobených mešít, madrás a miestnych trhov je veľavravná a Vy budete mať problém určiť, či Vám viac učaroval Samarkand, Buchara alebo Chiva. Uzbekistan je Hodvábna cesta v priamom prenose. Uzbekistan ležiaci v Strednej Ázii bol sprvu osídlovaný kočovnými kmeňmi. Neskôr bol počas svojej histórie dobývaný veľkými mocnosťami, boli tu Peržania, Alexander Veľký, Kušanská ríša, Turkovia, ktorí do krajiny priniesli islam. V 14. storočí sa stal Uzbekistan súčasťou Timurovej ríše a mesto Samarkand sa stalo svetovým centrom islamu. V 16. storočí krajinu ovládli mongolské kmene, ktoré sa nazvali Uzbekmi.
Uzbekistan začal byť v neskoršom 19. storočí ovládaný Ruskom a do roku 1991 bol jednou zo sovietskych republík.
Hlavným lákadlom Uzbekistanu je história zahalená rúškom tajomstva, plná orientálnych príbehov a úchvatných miest akoby vystrihnutých s rozprávok Tisíc a jedna noc. Krajinou vedie Hodvábna cesta popretkávaná tajomnými uličkami, tradičnými bazármi a v neposlednom rade nádhernými mešitami.

KEDY CESTOVAŤ
Ideálna je jar, prípadne jeseň, kedy tu sú teploty okolo 25-28°C. V lete, hlavne v centrálnych častiach môže byť aj 40-45 °C- Zimy sú dlhé a chladné.

AKO CESTOVAŤ
Z Viedne do Taškentu odporúčame letieť s jedným prestupom let. spoločnosťou Turkish.
Pre cestu do krajiny sa vyžaduje cestovný pas a vízum, o ktoré je možné požiadať na príslušnom zastupiteľskom úrade vo Viedni.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.