Palau

Palau

Hlavné mesto Koror
Počet obyvateľov 21 100
Úradný jazyk anglický, palauský
Rozloha 459 km2
Náboženstvo 42% rímsko-katolícke, 23% protestantské, 9% tradičné náboženstvo Modeknegi
Mena americký dolár (USD)

Na svete je len málo miest,
ktoré ešte celkom „nepodľahli“
masovému turizmu.

 

Nenápadné súostrovie v Mikronézii Palau je jedným z nich. Miništát s rozlohou necelých 500 štvorcových kilometrov leží v Tichom oceáne v juhozápadnej Mikronézii, asi osemsto kilometrov na východ od Filipín. Mikronézia je turistickým rajom a to hlavne kvôli tomu, že sa tu nerozlišuje vysoká a nízka turistická sezóna. Priemerná teplota sa tu udržuje na stabilnej hodnote 27 stupňov, zrážky sú častejšie iba v období júl – október, ostrovy ležia mimo pásma tajfúnov, a preto túto geografickú oblasť môžete navštíviť kedykoľvek počas roka. Mikronézia je tvorená reťazcom drobných ostrovčekov v strednom a severozápadnom Tichom oceáne a má celkovú rozlohu približne 2.700 kilometrov štvorcových. Okrem Palau sú hlavnými ostrovmi oblasti Mariany, Karolíny, Marshallové ostrovy a Gilbertove ostrovy. Samotné Palauské ostrovy tvorí 16 miništátikov. Skladajú sa z 26 ostrovov a množstva malých neobývateľných ostrovčekov, nazývaných Rock Islands (300 malých ostrovčekov hríbovitého tvaru). Najväčšími obývateľnými ostrovmi sú Babelthuap, Koror, Angaur a Peleliu. Ostrovy ležia v rozsiahlej lagúne obklopenej bariérovým útesom, sú sopečného pôvodu a niektoré boli dokonca vybudované z koralov. Ostrovy Palau získali v roku 1994 nezávislosť od USA a v súčasnosti sú len k nim voľne pridružené a používajú ich menu. Tieto industrializáciou málo dotknuté malebné sopečné a koralové ostrovčeky s množstvom podmorských tunelov a vrakov lodí pomaly, ale sebavedome otvárajú brány turistom z celého sveta. Palau obmýva azúrové more, kde žije viac ako 1.500 tropických druhov rýb, žralokov, delfínov, mánt, krokodílov a veľa druhov koralov. Nie nadarmo sa Palau nazýva „božské akvárium“. Mnohé ostrovy majú svoj vlastný ekosystém, uprostred niektorých nájdete jazerá. Najslanšie je Medúzové a skutočne v ňom plávajú tisíce veľkých medúz, ktoré však časom stratili schopnosť ublížiť. More je v Palau čisté dokonca aj okolo hlavného mesta a najnáročnejší turisti považujú túto oblasť za jednu z troch najlepších svetových destinácii na potápanie (viditeľnosť je až do hĺbky neuveriteľných 40 metrov). V oblasti sú niektoré svetoznáme potápačské miesta, napríklad Blue Corner alebo Ngemelis Wall, kde z veľmi plytkej vody náhle padá kolmá stena do tristometrovej hĺbky. K stále väčšej obľúbenosti medzi turistami prispieva aj tropická klíma s celoročnými teplotami okolo príjemných 27 stupňov Celzia.

 

 

Čo však ešte viac pridáva na príťažlivosti Palau je jeho zaujímavá história. Prvými Európanmi, ktorí ostrovy objavili boli španielski moreplavci už v 16. storočí. V roku 1899 ostrovy od Španielska odkúpilo Nemecko a vznikla nemecká kolónia. Počas Prvej svetovej vojny boli ostrovy obsadené Japonskom a stali sa jeho územím. V roku 1944 došlo k obsadeniu Palau americkými vojakmi. Vtedy sa na mieste, ktoré pripomínalo raj, rozpútalo peklo. Japonská cisárska armáda sa na inváziu pripravila, z ostrova evakuovali všetkých obyvateľov, a tak sa boje odohrávali len medzi vojakmi. Počas niekoľkých mesiacov padlo sedem tisíc Japoncov a osem tisíc Američanov. Aj preto je Palau dodnes akýmsi múzeom druhej svetovej vojny. Takmer všetko tu jednu z najhorších bitiek pripomína. Zničené vojenské vozidlá a tanky, mohutné japonské delá ukryté v jaskyniach, americké pomníky a japonské chrámy, to všetko dnes priťahuje pozostalých z obidvoch krajín. Ale Palau okrem tohto mementa majú čo ponúknuť aj milovníkom pokojnejšej histórie. V pralese mystického ostrova Babelthuap, ktorý je po Guamu druhým najväčším ostrovom Mikronézie, sa ukrývajú skvosty miestnej tradičnej architektúry. Bai, ako sa nazývajú, sú veľké drevené viacúčelové stavby. Na severe ostrova sa z tropickej vegetácie týčia monolity, teda obrovské kamenné dosky, často s vytesanými tvárami. Skaly sú rovnakou záhadou ako sochy na Veľkonočnom ostrove. História na vás bude dýchať aj pri putovaní medzi jednotlivými dedinami. Cesty, ktoré tieto miesta spájajú, sú lemované tisíc rokov starými kameňmi a vyzerajú ako miniatúrne cesty z doby Rímskej ríše. Najväčším hlavolamom pre archeológov sú ale kopce vytvorené ľudskou rukou Borubuduru, ide o monumentálne kamenné chrámy o veľkosti menšej hory. Najväčší Borubudur je Chelechui na juhu Babelthuapu. Navyše na Palau sa dodnes zachovali mnohé kultúrne zvyky Mikronézie. Na druhú stranu, táto spoločnosť dokázala absorbovať veľa zvykov koloniálnych mocností. A teda aj napriek tomu, že na ostrove Kororu, čo je aj hlavné mesto Palau, žije len necelých desať tisíc obyvateľov, tu nájdete prvotriedne múzea, Japonskom vybudované akvárium a výskumné stredisko či umelecké galérie. Miestna kuchyňa je tiež veľkou špongiou, ktorá vstrebáva chute a vône z okolitých zemí. Reštaurácie ponúkajú jedlo z Taiwanu, Japonska, Spojených štátov, nebojte sa, žiadne fastfoody. V centre Kororu nájdete niekoľko nákupných stredísk, internetové kaviarne a hlavne množstvo centier pre potápačov. Koror je s ostrovom Babelthuap spojené prekrásnym mostom, ktorý dostali Palaučania do daru od Japonska. A na Babelthuap sa buduje aj mesto, ktoré nápadne pripomína zmenšený Washington, a vraj by sa toto mesto malo v budúcnosti stať hlavným.

 

Krásny biely piesok, pobrežie lemované palmami, ktoré sa skláňajú v takmer nepochopiteľnom uhle nad vody oceánu, bujná tropická vegetácia plná kvitnúcich orchideí a 50-tich druhov pestrofarebných vtákov, a predovšetkým neobyčajne rozmanitý a podmanivý život pod morskou hladinou (vody v okolí Palau sú križovatkou troch hlavných morských prúdov sveta, čo sa odráža na rozmanitosti tropického podmorského života) sú hlavnými lákadlami pre cestovateľov z celého sveta.

 

VSTUPNÉ VÍZA

Slovenskí občania cestujúci do Palau na menej ako 30 dní nepotrebujú vstupné turistické víza. Stačí cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate na Slovensko. Pri vstupe do krajiny sa platí miestna turistická daň = 100 USD / osoba. Ďalšie informácie, cestovateľské tipy, rady, mapy a fotografie nájdete na web stránke: www.visit-palau.com

 

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Teplota vzduchu °C272728282828272828282828
Teplota vody °C272727272727272727272727

 

VSTUPNÉ VÍZA

Slovenskí občania cestujúci do Palau na menej ako 30 dní nepotrebujú vstupné turistické víza. Stačí cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate na Slovensko. Pri vstupe do krajiny sa platí miestna turistická daň (100 USD / osoba).

 

Naprieč afrikou,
vstriec dobrodružstvu

je nám potešením predstaviť Vám najnovšie vydanie nášho úspešného cestovateľského projektu Cesty okolo sveta – CESTA OKOLO AFRIKY. Tento unikátny poznávaco-pobytový zájazd tentokrát poputuje po 8 rôznorodých krajinách strednej a južnej časti čierneho kontinentu.

Jedinečný je nielen jeho program a jednotlivé zastávky, ale i samotný termín. Priamo na prelome rokov 2018 a 2019, avšak až po Vianočných sviatkoch, sme pripravili 17-dňovú Cestu plnú nových dobrodružstiev v najvyššej kvalite.

vyraz na dobrodružstvo