Polynézia

Polynézia

Hlavné mesto Papeete
Počet obyvateľov 277 000
Úradný jazyk francúzsky
Rozloha 4 167 km2
Náboženstvo 95% rímsko-katolícke
Mena polynézsky frank (XPF)

Ak sa hovorí o Francúzskej Polynézii
tak väčšinou padajú slova
ako neuveriteľný, najkrajší, rajský.

 

A tieto superlatívy sú v súvislosti s Polynéziou skutočne na mieste.

 

Srdce tichomoria sa rozkladá na ploche veľkosťou podobnej Európe, a na rozdiel od rady tichomorských súostroví ako napríklad Fidži, Vanuatu alebo Tuvalu nie je nezávislá, ale je súčasťou Francúzskej republiky. Zmes vulkanických ostrovov a atolov, ktoré uchvacujú návštevníkov z celého sveta svojou rozmanitosťou a krásou, leží v teplých vodách južne od stredu Tichého oceánu, presne v polovici cesty medzi Austráliou a južnou Amerikou. Pravdepodobne každý má s Polynéziou spojenú predstavu raja, kde tancujú polonahé exotické tanečnice, je sa exotické jedlo, kúpe sa v tyrkysovom mori a vylihuje pod palmami. A tak nejako to skutočne je. K úžasnej prírode sa pridávajú aj ľudia, ktorí sú pohostinní do takej miery, že sú neodmysliteľnou súčasťou atmosféry, ktorá v tejto časti sveta vládne. Francúzska Polynézia sa skladá z piatich súostroví. Tubuai, Gambier, Markézy, Spoločenské ostrovy a Tuamotu. Spolu ide o 118 ostrovov. Je to zmes plochých koralových atolov, ostrovčekov a útesov a menšieho počtu, ale rozlohou väčších sopečných ostrovov zaujímavých kužeľovitých tvarov, ktoré sú pokryté bujnou vegetáciou. Súostrovie je zložené z dvoch menších oblastí nazývaných záveterné a náveterné ostrovy. Spojenie je možné letecky a loďou, ale keďže sú vzdialenosti medzi ostrovmi naozaj veľké, radšej volte lietadlo…

 

TAHITI

Najväčším ostrovom s rozlohou 1048 kilometrov štvorcových je Tahiti, ktorý dnes predstavuje svet stále podobný tomu, ktorý v roku 1767 objavil anglický kapitán Samuel Wallis. Hlavným mestom je Papeete, ktoré si stále zachováva tradičný ráz s nezameniteľným francúzskym šarmom. V Papeete sa oplatí vidieť mestský trh, kde ponuka kvetín, ovocia, rýb a zeleniny každému vyrazí dych. K tradičným bodom záujmu patria kostoly, múzea a katedrála. Ale nemenej zaujímavou je botanická záhrada Papeari, historický maják Puente Vénus, kráľovská hrobka rodiny Pomare v Arue či jazero Vaihiria. Z prírodných krás sú to aj útesy a neuveriteľné množstvo vodopádov alebo čierna pláž Pointe Vénus na východnom pobreží. Keďže medzinárodné letisko je práve v Papeete, každý návštevník priletí práve sem, no väčšina z nich si to namieri rovno na niektorý z ďalších ostrovov. 

 

MOOREA

Moorea je tak blízko od Tahiti, necelých 17 km, že prelet lietadlom trvá iba 5 minút, a to pomerne nízko nad vodnou hladinou. Pre turistov je tu pripravené všetko, čo si môžu priať, od solídne vybavenej infraštruktúry, vytvorenej predovšetkým z luxusných päťhviezdičkových hotelov, až po najrôznejšie atrakcie ako safari do vnútrozemia, jazda na koni, plávanie s delfínmi alebo cesty loďou okolo ostrova. Vnútrozemie je značne hornaté, jednotlivé pohoria a údolia sú husto obrastené tropickou vegetáciou. 

 

BORA BORA

Pravou krásavicou súostrovia je malý ostrov Bora Bora, ktorý je vďaka jednej z najkrajších lagún na svete právom nazývaný aj Perlou Polynézie. Už z lietadla je ľahko rozoznateľný kvôli charakteristickej siluete s dvoma vztýčenými vrcholmi. Prvým je skalnatá hora Mount Otemanu, ktorá je svojou výškou 727 metrov najvyššou horou ostrova. Druhým vrcholom je Mount Pahia. V tyrkysovej lagúne okolo centrálnej časti sú roztrúsené malé ostrovčeky motu. Na jednom je letisko, na ďalších si v hoteloch turisti nerušene vychutnávajú rajský pokoj. Niektoré sú ale celkom neobývané a nájdete na nich len nádherné biele piesočne pláže. V najnižšom bode ostrova Matira Point nájdete prekrásnu pláž s modrou lagúnou, ktorú považujú za jednu z najkrajších na svete. Hlavným mestom je Vaitape a popoludní tu môžete v stánkoch nakúpiť čerstvé ovocie alebo najrôznejšie a zaručene čerstvé ryby. A hoci Vaitape nepulzuje divokým životom, určite si tam nájdete to svoje. 

 

 

Pre Francúzsku Polynéziu nie sú typické „dlhé bielopiesočnaté“ pláže, ale lagúny v ktorých sa dá kúpať. Typické sú tzv. „motu“, čo sú idylické piesočnaté pásy, ktoré lemujú lagúny. Mnohé hotely sú postavené priamo na „motu“, inde sa môžete zo svojho rezortu dať dopraviť, alebo dokonca na „motu“ preplávať.

Najvhodnejším obdobím na návštevu je zima – suché obdobie, ktoré trvá od mája do októbra, je trochu chladnejšie a menej prší. V lete, od novembra do apríla je veľmi teplo a vlhko, a typické sú krátke prudké búrky. 

Vzhľadom na to, že Francúzska Polynézia patrí medzi najdrahšie miesta na svete, odporúčame objednať si stravovanie vopred. Strava je bohatá na ryby a morské plody, množstvo rôznej zeleniny, ale aj mäsové špeciality. Moderná tahitská kuchyňa je zmesou francúzskej, čínskej a polynézskej kuchyne. 

Polynézia má mimoriadne prírodné krásy a je predurčená na najrôznejšia aktivity, spojené predovšetkým s morom. Jazda na bicykli, turistika a jazda na koni sú veľmi populárne. Francúzska Polynézia je rajom pre potápačov – teplé priezračné vody, málo planktónu a s tým spojená dobrá viditeľnosť, tropické ryby. Korálové útesy rozptýlené všade po lagúnach sú perfektným miestnom pre milovníkov šnorchlovania. Na svoje si prídu aj milovníci surfovania a jachtingu. Všetky výlety sú prevažne spojené s vodou – výlety po lagúne, resp. výlety za poznaním prírodných krás a kultúry Polynézie. 

 

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Teplota vzduchu °C292929303028272726272829
Teplota vody °C272727282826262626262727

 

VSTUPNÉ VÍZA

Slovenskí občania cestujúci do Francúzskej Polynézie na menej ako 30 dní nepotrebujú vstupné víza. Stačí cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po návrate.

 

Milí cestovatelia,
a objavitelia

s radosťou a potešením si Vám dovoľujeme na nasledujúcich stranách predstaviť v poradí už siedme pokračovanie nášho úspešného projektu CESTY OKOLO SVETA pod názvom Dom Pérignon edícia 2020.

Tento unikátny poznávaco-pobytový zájazd privátnym lietadlom, s luxusnými a zážitkovými službami, profesionálnym a skúseným personálom a v neposlednom rade so sofistikovaným a detailne prepracovaným 26-dňovým programom sa uskutoční v atraktívnom Veľkonočno – májovom termíne roku 2020.

vyraz na cestu okolo sveta