ČILE

ČILE

Hlavné mesto Santiago
Počet obyvateľov 18,5 mil
Úradný jazyk španielčina
Rozloha 756,096 km2
Náboženstvo 86,2% kresťanské
Mena čilské peso (CLP)

Čile je krajinou, ktorá sa svojou izoláciou správa takmer ako ostrov. Na západe samá voda (Pacifik), na východe samé hory. Zo severu na juh 4300 kilometrov. Unikátne svojou neskutočnou prírodou ale aj kultúrou je popri známejšej Argentíne, či Brazílii nepoznaným klenotom južnej Ameriky. Chile bolo pôvodne osídlené indiánskymi kmeňmi, predovšetkým Araukáncami; sever bol súčasťou ríše Inkov. Od r. 1540 krajinu postupne a len s ťažkosťami dobývali Španieli, odpor pôvodného obyvateľstva pretrvával až do 19. stor. Od r. 1776 bola Chile súčasťou miestokráľovstva Peru, v r. 1818 vyhlásená nezávislá republika. Od konca 19. stor. rýchly ekonomický rozvoj, orientácia na Veľkú Britániu a USA. V r. 1970 sa dostala k moci marxistická strana Ľudovej jednoty (prezident S. Allende), ktorá uskutočnila socialistické reformy (znárodňovanie priemyslu, vyvlastňovanie pôdy), vojenským prevratom sa v r. 1973 do čela krajiny dostal A. Pinochet – za jeho diktátorskej vojenskej vlády tvrdé represie voči opozícii. Pinochet v r. 1988 odstúpil a v r. 1989 bol obnovený demokratický režim. V posledných rokoch si Chile stále viac upevňuje svoje vedúce postavenie ako jedna zo stabilných a demokratických krajín v regióne.

KEDY CESTOVAŤ
Čile má od severu po juh dĺžku viac ako 4000 kilometrov. Podnebie v jednotlivých častiach je veľmi rozmanité. Smerom od severu na juh klesajú teploty. Zatiaľ čo na severe sa priemerná denná teplota pohybuje okolo 18ºC, na juhu to je len okolo 6º. Južná pologuľa má ročné obdobia obrátené – leto (december – marec), zima (jún – august). Podobne je to aj so zrážkami, sever je suchý, no juh je bohatý na zrážky.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča let z Viedne do Santiago de Chile s jedným medzipristátím let. spoločnosťou Air France alebo British Airways. Na vstup do Čile je podmienkou cestovný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. Pre turistické cesty do 90 dní nie je potrebné vízum.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.