VEĽKONOČNÝ OSTROV

VEĽKONOČNÝ OSTROV

Hlavné mesto Hanga Roa
Počet obyvateľov 7 750
Úradný jazyk španielsky
Rozloha 163,6 km2
Náboženstvo kresťanské, moai
Mena čilské peso

Od čílskeho pobrežia je vzdialený 3 700 kilometrov, čo ho robí jedným z najizolovanejších miest planéty, a zároveň najodľahlejším obývaným ostrovom.
Ak by sa hľadalo miesto na „konci sveta“, miesto kde široko ďaleko nežije žiadna civilizácia, a miesto, kde aj napriek tomu ročne prichádzajú tisíce turistov, tak to pomyselné ukazovadlo by určite padlo na ostrov v Tichom oceáne, na Veľkonočné ostrovy. Paradoxne v polynézskom jazyku je ostrov nazývaný ako Te-Pito-Te-Henúa, teda „Pupok sveta“. To preto, že si ostrovania kedysi mysleli, že celý zvyšok sveta zhltol oceán a oni sú jediné, čo zostalo. Ďalšie meno ostrova „Marakiterani“ znamená „Oči hľadiace k nebu“. No asi najznámejšie je označenie Rapa Nui. Nám známe pomenovanie Veľkonočné ostrovy sa viaže na veľkonočné obdobie, počas ktorého objaviteľ ostrova, Holanďan Roggeveen, priplával k jeho brehom. Od roku 1888 patrí ostrov Čile, ale jeho izolovaná poloha ho robí turisticky nedostupným aj pre samotných Čiľanov. Veď len let zo Santiaga de Chile trvá päť až šesť hodín. Okrem drsnej, morským vetrom ošľahanej prírody, je hlavným lákadlom „záhada veľkonočných sôch“. Sú najväčšou raritou ostrova a domáci im nepovedia inak ako Moai. S vážnou tvárou sa dívajú na oceán alebo na nebo, niektoré majú na hlavách čosi ako klobúky a mlčiac dávajú všetkým pocítiť, že ostrov patrí k najbizarnejším miestam planéty. A sôch tu nie je len pár, ale vyše 600 a niektoré dosahujú výšku až 10 metrov a vážia aj 90 ton.

Kvôli potrebám poľnohospodárstva došlo k úplnému zničeniu lesov, čoho výsledkom bola ekologická katastrofa. Neskôr sa ostrovy ocitli v občianskej vojne a v hypotézach sa spomína aj kanibalizmus. Sochy Moai boli povyvracané samotnými ostrovanmi. Dnes tu žijú prevažne Polynézania a čílski prisťahovalci. Zaujímavý úkaz tu môžete zažiť počas dažďa. Oblasť Veľkonočného ostrova patrí do zemepisných šírok, kde je svetelnosť oblohy mimoriadne vysoká, čo spôsobuje „dúhový raj“. Po daždi tu môžete vidieť aj niekoľko dúh naraz.

KEDY CESTOVAŤ
S výnimkou mesiacov apríl a máj, kedy je riziko zrážok vyššie možno Veľkonočný ostrov považovať za celoročnú destináciu s priemernými teplotami okolo 20 stupňov Celzia .

AKO CESTOVAŤ
Vzhľadom na extrémnu odľahlosť odporúča Leonardo kombinovať návštevu Veľkonočného ostrova s inou destináciou, napr.Čile. Do Santiaga de Chile lieta s jedným prestupom let. spoločnosť British Airways alebo Air France. Občania SR môžu cestovať a zdržiavať sa na území Čílskej republiky za účelom turistiky po dobu 90 dní bez víz. Podmienkou je cestovný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.