SINGAPUR

SINGAPUR

Hlavné mesto Singapore
Počet obyvateľov 5,4 mil.
Úradný jazyk anglický, malajský
Rozloha 720 km2
Náboženstvo 33% budhistické, 18% kresťanské, 15% moslimské, 5% hinduistické
Mena sigapúrsky dolár

Singapur je ostrovný mestský štát v juhovýchodnej Ázii. Názov Singapur znamená „Mesto leva“ a je kombináciou slov Singha (lev) a Pura (mesto), pochádza zo sanskritu. Prvé známe osídlenie na území dnešného Singapuru bolo Temasek („Morské mesto“) z 2. storočia, ktoré spadalo pod Sumatranskú ríšu Srivijaya. Medzi 16. a 19. storočím bolo územie súčasťou Johorského sultanátu. V roku 1819 tu britský agent Sir Thomas Stamford Raffles, po podpísaní zmluvy so sultánom Husseinom Shahom o rozvoji južného cípu ostrova ako britskej obchodnej základne, založil pobočku Východoindickej obchodnej spoločnosti. V roku 1824 táto spoločnosť od sultána zakúpila celý ostrov. Počas druhej svetovej vojny japonské vojská vpochodovali do Malajzie a obkľúčili ostrov. Zle pripravení britskí vojaci pod velením Arthura Parcivala boli napriek početnej prevahe v bitke o Singapur porazení japonskou armádou a kapitulovali vo februári 1942. Japonci ostrov premenovali na Shōnan-tō a udržali ho až do kapitulácie Japonska v roku 1945. V roku 1963 sa Singapur stal členom Malajskej federácie. O dva roky neskôr, v roku 1965, z federácie prostredníctvom referenda vystúpil a stal sa nezávislým štátom. Následne sa Singapur stal jednou z najprosperujúcejších krajín so silným medzinárodno-obchodným prepojením (jeho prístav je svetovo najvyťaženejší čo sa týka preloženej tonáže). Zaujímavosťou je, že aj napriek svojej malej rozlohe má Singapur armádu čítajúcu vyše 50.000 vojakov. Náklady na ozbrojené sily činia 3,7% štátneho rozpočtu a v prepočte na hlavu sú 4. najvyššie na svete. Singapur priťahuje návštevníkov z celého sveta mnohými lákadlami, patria medzi ne krásne koloniálne stavby, malebný Chinatown s jeho úzkymi uličkami, pestrofarebná Little India s charakteristickou vôňou korenia, Arab Street so Sultánovou mešitou, moderný a rušný Orchard Road s nákupnými centrami, Prezidentským palácom Istana a hinduistickým chrámom Chettiar, ale tiež svojimi krásnymi parkami a záhradami. Obľúbené sú aj plavby po rieke Singapur, či návšteva ostrova Sentosa s krásnymi plážami, Múzeom voskových figurín (Images of Singapore) a Morským akváriom (Underwater World).

KEDY CESTOVAŤ
Singapur sa vďaka stabilnému počasiu radí k celoročne navštevovaným destináciám. Nočné teploty neklesajú pod 20ºC a denné sa pohybujú okolo 30ºC. Vzduch je horúci a vlhký a more príjemne teplé. V apríli, máji a júni stúpne teplota mora až na 30ºC.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča do Singapuru lety s jedným pohodlným prestupom z Viedne i Budapešti spol. Emirates, Qatar alebo Turkish. Krátky stopover / zastávka v Emirátoch alebo v Katare je atraktívnym spestrením dovolenky. Občania SR a ČR cestujúci do Singapuru na menej ako 90 dní nepotrebujú vstupné víza. Stačí cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate z dovolenky.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.