SVÄTÝ TOMÁŠ A PRINCOV OSTROV

SVÄTÝ TOMÁŠ A PRINCOV OSTROV

Hlavné mesto Sao Tome
Počet obyvateľov 206 178
Úradný jazyk portugalský
Rozloha 964 km2
Náboženstvo 70% katolíci, 3,5% evanjelici
Mena Dobra (STD)

Svätý Tomáš a Princov ostrov je ostrovný štát v Guinejskom zálive, ležiaci skoro na rovníku, 360 km od západného pobrežia Afriky. Objavili ho Portugalčania v 15. storočí. Toto územie osídľovali trestancami a židovskými vyhnancami, neskôr aj africkými otrokmi. Súostrovie získalo nezávislosť od Portugalska v roku 1975, pričom demokratické reformy prebehli až v roku 1980. Tento neveľký štát s 200 tisíc obyvateľmi, z ktorých je 80% kresťanov, tvorí skupina ostrovov sopečného pôvodu. Vyhasnutou sopkou je i najvyššia hora ostrova Pico de Sao Tome, vysoká 2 024 m. V krajine rastú rovníkové lesy, ktoré sa vo vyšších polohách menia na horské tropické pralesy. Pobrežie je lemované plantážami, kde sa pestuje kakao, káva, banány, vanilka a kokosové palmy. Prekrásna, takmer panenská príroda krajiny s množstvom skalnatých strží, vodopádov a malebných zálivov, priezračnou blankytnou vodou, bohatým podmorským životom, divokými piesočnatými plážami, koloniálnymi mestečkami Sao Tome a San Antonio a svojbytnou kultúrou miestnych obyvateľov – to všetko sú lákadlá rodiaceho sa cestovného ruchu na tomto malom africkom súostroví.

KEDY CESTOVAŤ
Súostrovie Svätý Tomáš a Princov ostrov má rovníkové, tropické, horúce a vlhké podnebie, zmierňované oceánskymi prúdmi, len s malými výkyvmi teplôt v priebehu roka (27– 30°C). „Najchladnejšie“ a zároveň najsuchšie obdobie prevláda od júna do septembra, menej zrážok je aj v období december – február.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča na Sv. Tomáš lety z Viedne i Budapešti s jedným prestupom spol. TAP Air Portuga cez Lisabonl. Občania SR a ČR cestujúci na Sv. Tomáš na menej ako 15 dní nepotrebujú vstupné víza. Stačí cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate z dovolenky.

Pri vstupe na Sv. Tomáš sa vyžaduje vakcinácia proti žltej zimnici (medzinárodný očkovací preukaz), pokiaľ je vstup do krajiny z niektorej africkej krajiny sjej výskytom.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.