MJANMARSKO

MJANMARSKO

Hlavné mesto Nay Pyi Taw
Počet obyvateľov 53,6 mil.
Úradný jazyk barmčina
Rozloha 676,578 km2
Náboženstvo 88% budhizmus, 6% kresťanstvo, 4% islam
Mena mjanmarský kyat (MMK)

Pre mnohých stále Barma! Dodnes sa vedú dišputy, či bolo premenovanie na Mjanmarsko politicky korektné.
Či už Barma alebo Mjanmarsko, krajina, do ktorej sa ešte donedávna necestovalo ľahko, sa stáva veľkým turistickom lákadlom juhovýchodnej Ázie. Pre nás ním však Mjanmarsko odjakživa bolo. Jedna z najúžasnejších a predsa nie až tak známych pamiatok sveta – Bagan, sa nachádza práve tu. V kombinácii s koloniálnym bývalým hlavným mestom Rangún s bombastickou zlatou schwedagonskou pagodou a jedinečným živým jazerom Inle na ktorom sa žije, býva, hospodári, lovia ryby a vesluje nohami a mestom Mandalay v ktorého okolí sa nachádza hneď niekoľko bývalých hlavných miest, máte iba základ pre vašu cestu cez túto podmanivú krajinu.
Mjanmarsko je krajinou, ktorej brehy obmýva Indický oceán, konkrétnejšie Andamanské more a Bengálsky záliv. Susedí s Bangladéšom, Indiou, Čínou, Laosom a Thajskom.
V 9. storočí vstúpili na územie dnešnej Barmy do údolia rieky Irrawaddy bamarskí ľudia a po založení Baganského kráľovstva v polovici 11.storočia sa v krajine postupne stáva dominantným barmský jazyk, kultúra a buddhizmus Theravada. Baganské kráľovstvo padlo až kvôli mongolským vpádom a v krajine sa objavilo niekoľko bojujúcich štátov. V 16. storočí bola krajina znovuzjednotená dynastiou Taungo a na krátky čas sa stala najväčšou ríšou v histórii juhovýchodnej Ázie. Začiatkom 19. storočia vládla dynastia Konbaung nad oblasťou, ktorá zahŕňala moderné Mjanmarsko a tiež oblasti v dnešnej Indii Manipur a Assam. Britská východno-indická obchodná spoločnosť prevzala kontrolu nad Mjanmarskom po troch anglo-barmských vojnách v 19. storočí a krajina sa stala britskou kolóniou. V roku 1948 Mjanmarsko získava nezávislosť. Po štátnom prevrate v roku 1962 sa z neho stala vojenská diktatúra. V poslednom čase sa krajina začala otvárať svetu, prebehli voľby, nositeľka Nobelovej ceny za mier Aung San Suu Kyi bojujúca za demokraciu v Mjanmarsku je na slobode a dokonca spomínané voľby vyhrala. Čakajú Mjanmarsko jagavejšie zajtrajšky?

KEDY CESTOVAŤ
Kedysi platilo pre oblasť juhovýchodnej Ázie, že sezóna je od novembra do mája, júl až október sa považuje za monzúnové obdobie. Dnes sa už týmto pravidlom neriadime, keďže klimatické zmeny oslabili aj silu monzúnov a po krajine sa dá takmer bez obmedzení cestovať. Aj preto radíme Barmu k celoročným destináciám. Teploty v lete presahujú 30 stupňov, v zime s výnimkou hôr málokedy klesnú pod 20 stupňov.

AKO CESTOVAŤ
Do Rangúnu odporúčame letieť s jedným prestupom let.spoločnosťou Emirates / Fly Dubai alebo Qatar Airways. Občania SR potrebujú na vstup do krajiny platný cestovný pas a vízum (elektronická forma)

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.