VIETNAM

VIETNAM

Hlavné mesto Hanoi
Počet obyvateľov 92,4 mil.
Úradný jazyk vietnamský
Rozloha 331 210 km2
Náboženstvo 70% budhistické, 10% katolícke, 5% protestantské
Mena dong

Vietnam má 3 260 km pobrežia a krásne piesočnaté pláže lemované zelenými palmami. Úzky pruh v tvare písmena S, tiahnúci sa od severu na juh pokrýva mozaika zelených ryžových polí, typický symbol pracovitosti Vietnamcov. Fantastické hory, životodarné rieky a malebné pobrežné krasové oblasti znesú konkurenciu s najatraktívnejšími miestami na planéte. Tri štvrtiny územia pokrývajú nekonečné horské oblasti, ktoré ukrývajú len nedávno objavené tajuplné jaskyne, ponúkajú nezabudnuteľné scenérie. Len ťažko nájdete tak tichú a zároveň tak hlučnú krajinu akou je Vietnam. Klaksóny malých motoriek, rachot kolies a nepretržitý krik trhovníkov splývajú v jednotnú zvukovú kulisu, ktorá sprevádza návštevníka na každom kroku. Vietnam je miestom pokojného spolužitia 54 etnických skupín s vlastnými tradíciami a kultúrou. Spolu sa snažia vytvoriť kultúru schopnú prispôsobiť sa tak východu ako aj západu so zachovaním si vlastnej identity. Vďaka tejto rozmanitosti tu neexistuje žiadne oficiálne náboženstvo, avšak najviac Vietnamcov vyznáva Budhizmus. 200 km severovýchodne od SAIGONu leží malé rybárske mesto PHAN THIET, známe nádhernou 12 km dlhou piesočnou plážou MUI NE. Je to raj nielen pre bežných dovolenkárov ale aj pre surfistov, windsurfistov a najnovšie sa teší obľube vyznávačov kitesurfingu. Pre turistov je však jednou z najpodstatnejších informácií fakt, že lokalita Mui Ne je najsuchšou oblasťou Vietnamu s minimom zrážok a ojedinelou mikroklímou. Ďalšou novo-vychádzajúcou hviezdnou destináciou Vietnamu je mesto DANANG v strednom Vietname. Miesto, ktoré posledné roky zažíva absolútny boom sa preslávilo najmä počas americko-vietnamskej vojny, keďže sa tu vylodil takmer každý americký vojak. Dnes je však Danang o inom. 30 km piesočnatých pláží na juhočínskom pobreží, kde svoj rezort postavila každá svetová hotelová značka. Už aj to napovedá o atraktivite tejto časti Vietnamu, ktorá smelo konkuruje oblastiam Mui Ne a Nha Trang. Danang však okrem nekonečných pláží a nádychu nefalšovaného prímorského relaxu zaujme aj svojou prírodnou scenériou tvorenou neďalekými Mramorovými horami s početnými pagodami, svojim kultúrnym odkazom na starú ríšu Champa, ale aj pre Vietnam typickým životom v spleti ulíc, kde sa najete takmer na každom kroku. Jednou z najväčších atrakcií Danangu je určite aj blízkosť (30 km) jedného z najkrajších mestečiek v Ázii, malebného historického obchodného mesta hodvábu – Hoi An.

KEDY CESTOVAŤ
Cestovanie do Vietnamu je vhodné od novembra do apríla s menším počtom zrážok. Od mája do októbra zase vládne teplé a vlhké obdobie.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča do Vietnamu lety s jedným pohodlným prestupom z Viedne i Budapešti spol. Austrian, Emirates, Qatar alebo Turkish. Krátky stopover / zastávka v Bangkoku, Emirátoch alebo Katare na ceste späť je atraktívnym spestrením dovolenky. Občania SR a ČR cestujúci do Vietnamu potrebujú vopred vstupné víza a cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate z dovolenky. O víza sa dá požiadať vopred online – podrobné info v CK.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.