Vietnam

Vietnam

Hlavné mesto Hanoi
Počet obyvateľov 92,4 mil.
Úradný jazyk vietnamský
Rozloha 331 210 km2
Náboženstvo 70% budhistické, 10% katolícke, 5% protestantské
Mena dong

Vietnam má 3260 km pobrežia
a krásne piesočné pláže
lemované zelenými palmami.

 

Vietnam je u nás známy skôr ako bojisko z rôznych amerických filmov, než ako krajina s bohatou kultúrnou tradíciou, lákavou históriou a magickou prírodou. História tohto tajuplného kúta Ázie, je výrazne ovplyvnená svojim veľkým susedom, Čínou, ale aj ďalšími ríšami juhovýchodnej Ázie. No v porovnaní so susedmi je krajinou obrovských kontrastov. Na jednej strane dôsledne dodržuje dávne tradície, na strane druhej kráča veľkou rýchlosťou smerom k modernému štátu s trhovým hospodárstvom. Úzky pruh v tvare písmena S, tiahnuci sa od severu na juh pokrýva mozaika zelených ryžových polí, typický symbol pracovitosti Vietnamcov. Príroda vo Vietname je mimoriadne krásna. Fantastické hory, životodarné rieky a malebné pobrežné krasové oblasti znesú konkurenciu s najatraktívnejšími miestami na planéte. Tri štvrtiny územia pokrývajú nekonečné horské oblasti, ktoré ukrývajú len nedávno objavené tajuplné jaskyne, ponúkajú nezabudnuteľné scenérie a ešte vždy veľké množstvo archeologických či geologických skvostov. Aj preto bolo veľa miest a parkov zapísaných do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva a prírodného dedičstva UNESCO. Patrí tam aj Národný park Phong Nha- Ke Bang. Príroda v tejto krajine kontrastuje s preplnenými mestami. Len ťažko nájdete tak tichú a zároveň tak hlučnú krajinu akou je Vietnam. Klaksóny malých motoriek, rachot kolies a nepretržitý krik trhovníkov splývajú v jednotnú zvukovú kulisu, ktorá sprevádza návštevníka na každom kroku. 

Okrem prírody sa Vietnam môže vďaka bohatej histórii pochváliť mimoriadne pôsobivými pamiatkami, tie sú nemými svedkami rušnej histórie, ktorá sa odohrávala na ostrove. Je plná bojov o existenciu s Číňanmi, Kmérmi či Mongolmi. Najviac stavieb pochádza z obdobia kedy na ostrove malo silnú pozíciu kráľovstvo Čamov, ktorí udržovali pevné obchodné vzťahy s Indiou. A práve v indickom štýle je na ostrove postavených asi najviac stavieb. Pre turistov je pomerne neobjaveným komplex chrámov z tohto obdobia, My Son, ktorý je akýmsi protikladom Kambodžskej Angkory. Stavby vznikali neuveriteľných deväť storočí. Že sa táto snaha vyplatila potvrdzuje aj skutočnosť, že v roku 1999 bol My Son tiež zapísaný na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Dnes je Vietnam miestom pokojného spolužitia 54 etnických skupín s vlastnými tradíciami a kultúrou. Spolu sa snažia vytvoriť kultúru schopnú prispôsobiť sa tak východu ako aj západu so zachovaním si vlastnej identity. Vďaka tejto rozmanitosti tu neexistuje žiadne oficiálne náboženstvo, avšak najviac Vietnamcov vyznáva Budhizmus. Budhistické pagody a katolícke kostoly tiež patria k vyhľadávaným atrakciám.

 

 

Na rovnakej úrovni záujmu turistov sú aj pokojnejšie formy dovolenkovania. Vietnam má 3260 km pobrežia a krásne piesočné pláže lemované zelenými palmami. Vďaka tomu, že leží v tropickom a miernom pásme má veľký počet slnečných dní. Pre európskych turistov je na návštevu vhodné obdobie od novembra do apríla, vyznačujúce sa menším počtom zrážok. Od mája do októbra zase vládne teplé a vlhké obdobie. Podnebie sa ale líši aj podľa geografickej polohy, sever a horské oblasti sú chladnejšie ako juh, kde sú veľmi veľké teplotné rozdiely medzi jednotlivými obdobiami v roku. 

Hlavným mestom krajiny je Hanoj, ktorý je zároveň aj dôležitým priemyselným a turistickým centrom. 

200 km severovýchodne od Saigonu leží malé rybárske mesto Phan Thiet, známe ako „rodisko“ rybacej omáčky. Turisti tu však chodia za nádhernou 12 km dlhou piesočnou plážou Mui Ne. Tá sa tiahne severne od mesta až po rovnomennú dedinku Mui Ne. Je to raj nielen pre bežných dovolenkárov ale aj pre surfistov, windsurfistov a najnovšie sa teší obľube vyznávačov kitesurfingu. Služby sú tu na vysokej úrovni. Pozdĺž pláže sa nachádza veľa hotelov, reštaurácii, barov, kde sú ešte vždy naozaj nízke ceny, tak napríklad pivo sa dá kúpiť aj za menej ako jeden dolár. Pre turistov je však jednou z najpodstatnejších informácií fakt, že lokalita Mui Ne je najsuchšou oblasťou Vietnamu s minimom zrážok a ojedinelou mikroklímou. 

Spravidla každý plážový hotel má svoje centrum vodných športov alebo má zmluvu s lokálnym poskytovateľom týchto služieb. K dispozícii je aj jetski, v hoteloch tenis a squash. V stredisku Mui Ne v roku 2009 vyrástlo nové unikátne 18-jamkové golfové ihrisko priamo na piesočnatých dunách. 

Každý hotel organizuje pre hostí rozličné výlety do blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Ich program a ceny sú k dispozícii na recepcii pri info pulte. Všetky hotely v našom katalógu zahŕňajú ubytovanie s raňajkami, niektoré s možnosťou doplatku na pol alebo plnú penziu. Keďže v strediskách je veľa rozličných reštaurácií rôznych štandardov a kioskov a taktiež samotné hotely majú dobré a lacné reštaurácie, nie je potrebné si dokupovať večere alebo obedy vopred. Určite ochutnajte miestnu “nudlovú” polievku pho a čerstvé ryby, langusty, ustrice, či iné dary mora. 

 

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Teplota vzduchu °C313334353332313131312929
Teplota vody °C292930303029292929292828

 

Milí cestovatelia ,
a objavitelia

s radosťou a potešením si Vám dovoľujeme na nasledujúcich stranách predstaviť v poradí už siedme pokračovanie nášho úspešného projektu CESTY OKOLO SVETA pod názvom Dom Pérignon edícia 2020.

Tento unikátny poznávaco-pobytový zájazd privátnym lietadlom, s luxusnými a zážitkovými službami, profesionálnym a skúseným personálom a v neposlednom rade so sofistikovaným a detailne prepracovaným 26-dňovým programom sa uskutoční v atraktívnom Veľkonočno – májovom termíne roku 2020.

vyraz na cestu okolo sveta