Havajské ostrovy

Havajské ostrovy

Hlavné mesto Honolulu
Počet obyvateľov 1,3 mil.
Úradný jazyk anglický
Rozloha 28 337 km2
Náboženstvo 50% protestantské, 20% rímsko-katolícke, 3% židovské, 2% islamské
Mena americký dolár (USD)

Niekde na ceste medzi Amerikou a Japonskom
leží osamotené, legendami opradené súostrovie.

 

Tvorí ho osem veľkých ostrovov Niihau, Kauai, Oahu, Molokai, Lanai, Maui, Kahoolawe,Big Island a ďalších 124 malých ostrovčekov. Je to Havaj, miesto kde sa plnia aj tie najtajnejšie sny o dokonalej dovolenke. Miesto, ktoré má v ponuke množstvo zaručených lákadiel. Nechýba medzi nimi najkrajšia pláž na Zemi Waikiki, nádherné ženy, úžasný tanec hula či pieseň Aloha oe, ktorá znie z úst domorodých krásavíc a lahodnými tónmi láka prežiť na ostrovoch nezabudnuteľné chvíle. Stará havajská legenda hovorí, že táto krajina patrí Pele, najobdivovanejšej z havajských bohýň, ktorá vládne ohňu, a tak v kráteroch sopiek ešte aj dnes duní, horí a vrie. Na horizonte Hilo, hlavného mesta ostrova Big Island, môžete vidieť dramatickú scenériu zloženú z vyhasnutých, ale aj stále činných vulkánov. Tu nájdete aj najväčšiu sopku sveta Kilauea a tiež Mauna Loa, ktorá je dokonca vyššia ako Mount Everest. Podľa miestnych sprievodcov stojí jeden deň života na jej vrchole za celý rok obyčajného života. Cítite sa voľne ako vtáci a hlavou sa dotýkate oblakov. Práve tu stojí ornitologická stanica, kde sa chovajú husi Nene, symbol Havajských ostrovov. Zaujímavosťou je, že svahy sopky tohto tropického ostrova sú od novembra do apríla pokryté snehom, na ktorom sa lyžuje. To čo sa ale deje na Havaji počas celého roka je surfovanie. Ostrovy sú kolískou surfovania a na havajských plážach nájdete tisíce amatérov a profesionálov čakajúcich na tú pravú vlnu. Dnes je surfovanie národným športom a hovorí sa, že keď sú dobré vlny, do práce nepríde až polovica ľudí. Ale na Havaji si prídu na svoje všetci. Veď medzi obľúbené aktivity návštevníkov patrí horská turistika a ekoturistika, potápanie, šnorchlovanie, golf, alebo dokonca zájazdy orientujúce sa na pozorovanie veľrýb.

Na ostrovy ročne prichádza okolo sedem miliónov návštevníkov, ale aj napriek tomu ostrovy nie sú vôbec preplnené. Tí čo túžia po luxuse väčšinou prichádzajú do prepychových rezortov ostrova Oahu. Centrom súostrovia je viac ázijské ako americké Honolulu, ktoré leží práve na Oahu. Mesto je príjemným mixom národností, zmesou jazykov, zvykov a kuchyne podávanej s tradičnou havajskou pohostinnosťou. Honolulu je na jednej strane raj labužníkov s lacnými ázijskými stánkami a na druhej, miesto pre fajnšmekrov s luxusnou pacifickou kuchyňou. Práve tu sa natáčal seriál Baywatch a mihli sa v ňom zábery asi všetkých dôležitých atrakcií, ktoré ostrov ponúka. Napríklad chrámu Kawaihao, kde sa konali korunovácie všetkých havajských kráľov, či medzi múzeami, a kultúrnymi centrami „skrytý“ Palác Nebeského vtáka Iolani, mimochodom jediný kráľovský palác na území USA. A až vás „rachot“ veľkomesta omrzí, určite si oddýchnete na plážach blízkeho Waikiki. Ale na ostrove Oahu by ste určite nemali vynechať návštevu plantáži Dole. Je to unikátne miesto, kde na pár hektároch rastú tie najchutnejšie a najzaujímavejšie ovocné poklady. Ananás, kakao, káva, papája, mango a samozrejme banány. Z plantáži Dole je to len pár kilometrov na známu Turtle Beach, kde si môžete pozrieť ako vyzerá ochrana ohrozených zvierat v praxi. Desiatky aktivistov tu strážia vzácne korytnačky. Za návštevu určite stojí aj legendárny Pearl Harbor, kde je dnes niekoľko múzeí pripomínajúcich smutnú epizódu Druhej svetovej vojny. Jednou z obľúbených atrakcií je aj prehliadka ponorky USS Bowfin. Honolulu má aj svoj karneval, Týždeň Aloha. Vtedy sa za zvukov ukulele ulicami tiahnu orchideami ovenčené alegorické vozy, očarujúce Havajčanky tancujú hula a všetkých spája láska, ktorú pocíti každý. 

 

 

Pre tých, ktorí preferujú zážitky v menšom prevedení je ako stvorený ďalší z havajských ostrovov Maui. Je miestom najmilovanejšieho boha Polynézanov Mauiho. Jeho hlavným mestom je Wailuku, kde aj dnes cítiť atmosféru pradávnych časov, kedy sem prišli prví Angličania. Ale ani jedno sa krásou nevyrovná údoliu Lao. Túto fascinujúcu dolinu obopínajú vysoké kopce, ktorým dominuje 750 metrov vysoký skalnatý ihlan Lao, symbol celého Maui. K obľúbenosti ostrova určite prispieva Riviéra Kaanapali, dlhý pás zlatého piesku, ktorý je lemovaný hotelovými komplexmi a výborne udržiavanými golfovými ihriskami. Kaanapali je tak po Waikiki druhou najlepšou plážou na súostroví. Nielenže tu môžete leňošiť a dosýta sa nabažiť všetkých vodných aktivít, ale čaká tu na vás kompletný servis od masáži až po kurzy tanca hula. 

Dlhé, široké a niektoré aj divoké, pokryté žltým pieskom – také sú pláže na Havaji. Lehátka a slnečníky sú pred väčšinou hotelov za poplatok. 

Havajské počasie je fantastické. Príjemné, teplé so severovýchodnými vetrami, ktoré vanú počas celého roka. Pri pobreží sú najvyššie priemerné teploty okolo 26 – 29°C. Rozdiel medzi letom a zimou je minimálny. Najviac prší medzi decembrom a marcom. Najsuchšie a najviac slnka je na juhozápadnej, od vetrov odvrátenej strane ostrovov. 

Drvivá väčšina hotelov neumožňuje vopred si spolu s ubytovaním objednať stravovanie v hoteli, ani raňajky. Tento systém však nie je v konečnom dôsledku nedostatkom, keďže každý hotel má veľa stravovacích možností. Nielen klasické reštaurácie, ale aj obchodíky s čerstvým pečivom, rýchle občerstvenie a najpopulárnejšie sú kaviarne ako napr. Starbucks coffee, ktoré sú dokonca súčasťou i niektorých luxusných hotelov. V okolí hotela určite nájdete jednu zo stoviek typických amerických reštaurácií / bistier rýchleho občerstvenia (Burger King, Denny’s, Donkin‘Donuts, Wendy‘s, atď.), dobrý steak house, taliansku pizzeriu, čínsku, či plážovú reštauráciu s morskými špecialitami. 

Havaj je rajom pre surferov. Je populárny pre množstvo turistických chodníkov. Nájdete tu aj miesta na šnorchlovanie a potápanie. Ako všade v Amerike, aj tu sa nachádza množstvo golfových ihrísk. 

 

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Teplota vzduchu °C282728292931313132323028
Teplota vody °C242323242525262627272524

 

VSTUPNÉ VÍZA

Do USA je možné cestovať v rámci bezvízového Visa Waiver Program, kedy je nutné mať biometrický pas a pred cestou vyplniť formulár ESTA (bližšie informácie v CK).

 

Milí cestovatelia,
a objavitelia

s radosťou a potešením si Vám dovoľujeme na nasledujúcich stranách predstaviť v poradí už siedme pokračovanie nášho úspešného projektu CESTY OKOLO SVETA pod názvom Dom Pérignon edícia 2020.

Tento unikátny poznávaco-pobytový zájazd privátnym lietadlom, s luxusnými a zážitkovými službami, profesionálnym a skúseným personálom a v neposlednom rade so sofistikovaným a detailne prepracovaným 26-dňovým programom sa uskutoční v atraktívnom Veľkonočno – májovom termíne roku 2020.

vyraz na cestu okolo sveta