OMÁN

OMÁN

Hlavné mesto Muscat
Počet obyvateľov 3,1 mil.
Úradný jazyk arabský, anglický
Rozloha 309 500 km2
Náboženstvo 85% moslimské, 14% hinduistické
Mena ománsky rial

Pevností, hradov a ďalších pozoruhodných stavieb je v Ománe asi toľko, koľko je vo Fínsku jazier. Krajina akoby vystrihnutá z rozprávky Tisíc a jednej noci bola kedysi námornou a obchodnou mocnosťou, ktorá sa formovala pod vplyvom okupácií rôznych náboženstiev a kultúr. Krajina je preto poznačená vzťahmi s Ďalekým východom, Indiou či svýchodnou Afrikou. Všetky tieto vzťahy sa dnes prejavujú tak v kultúre ako aj v kuchyni, štýle obliekania a v živote súčasných obyvateľov. Nechýba tu kvalitná cestná sieť a bez problémové značenie. A tak ako rastie infraštruktúra, pokračuje tiež výstavba turistických rezortov alebo moderných biznis štvrtí. Všetko sa deje pod prísnym okom sultána. Preto je Omán moderným štátom, ktorý zároveň rešpektuje všetko historické. Hlavné mesto Ománu Muscat sa od iných arabských veľkomiest líši. Je oveľa arabskejší a hlavne pokojnejší. Ďalším lákadlom tejto arabskej krajiny, kde počas jedného dňa môžete zažiť suchú púšť, zelené údolie, nádherné biele pláže, ale aj typický mestský ruch, je príroda. Hoci väčšinu územia pokrýva púštna rovinná nížina, v určitých oblastiach sa vyskytuje početná zelená vegetácia. Pre tých, čo majú radšej históriu, má Omán prichystané vnútrozemie posiate malými a veľkými pevnosťami. Pláže v Ománe sú verejné, pred hotelmi veľmi dobre vybavené a mnohé pre iných ako hotelových hostí neprístupné.

KEDY CESTOVAŤ
V Ománe môžete dovolenkovať po celý rok. Na pobreží a v okolí hlavného mesta Muscat dosahujú v lete (máj – september) teploty až 45°C, s vysokou vlhkosťou vzduchu. Oveľa príjemnejšie je v zime (október – apríl) s teplotami okolo 25 – 30°C. Počas roka sú dlhé obdobia
bez akýchkoľvek zrážok. Vo vnútrozemí je podnebie prevažne púštne.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča do Ománu / Muscat lety s jedným pohodlným prestupom z Viedne i Budapešti spol. Emirates, Etihad alebo Qatar. Občania SR a ČR cestujúci do Ománu na menej ako 14 dní nepotrebujú vstupné víza. Cestovný pas musú byť platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate z dovolenky.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.