MADEIRA

MADEIRA

Hlavné mesto Funchal
Počet obyvateľov 253 945
Úradný jazyk Portugalčina
Rozloha 801 km2
Náboženstvo Kresťanstvo
Mena Euro

Madeira je súostrovie, ktoré leží v Atlantiku, asi 400 km severne od Tenerife, 600 km západne od Maroka a 1 000 km od Lisabonu, a je autonómnou oblasťou Portugalska, hlavným mestom je Funchal. Ostrov Madeira je dlhý približne 57 a široký 22 km vjeho najširšom mieste. Má značne členitý terén s najvyšším bodom 1 862 metrov nad morom, ktorý dosahuje vrch Pico Ruivo. Centrálna časť Madeiry je hornatá s početnými údoliami a roklinami, ktoré sú ťažko prístupné. Severné pobrežie je typické vysokými útesmi. Jedným z hlavných lákadiel je bujná a rozmanitá vegetácia s množstvom exotických kvetov a prírodné krásy. Až dve tretiny územia sú chránenou oblasťou. Vďaka tomu je tu populárna turistika. Pre svoje prírodné krásy je Madeira často označovaná aj ako plávajúca záhrada Atlantiku. Oceán je druhým z hlavných lákadiel Madeiry. Ponúka množstvo príležitostí pre pozorovanie veľrýb a delfínov, plachtenie a športový rybolov. Rovnako tu existuje rozvinuté zázemie pre všetky obľúbené vodné športy ako surfovanie, vodné lyžovanie, potápanie a ďalšie. Hlavné mesto Funchal ponúka množstvo pôsobivých pamiatok. K najkrajším patrí gotická katedrála zo 16. storočia s vyrezávanými prvkami zcédrového dreva. Rovnako pôsobivý je tiež kostol Collegiate, v ktorom môžete obdivovať interiér zdobený pozláteným drevom. Miestne exotické ovocie a tradičné pochúťky, ryby, kvety a mnoho iného nájdete na miestnom farmárskom trhu.

KEDY CESTOVAŤ
Madeira má veľmi príjemnú klímu ideálnu na dovolenku počas celého roka. Priemerná denná teplota počas letných mesiacov júl – október je príjemných 24 °C. Najvyššie letné teploty môžu však vystúpiť až na 33 °C, čo je dôsledok horúceho vetra prichádzajúceho z africkej Sahary. V zimných mesiacoch je teplota okolo 18 °C. Vo všeobecnosti sa však Madeira teší dostatku slnečných dní, najmä v zátoke Funchal, ktorá je chránená vysokými vrchmi.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča na Madeiru priame lety z Viedne spol. Austrian. Občania SR a ČR cestujúci do Portugalska nepotrebujú vstupné víza, stačí platný občiansky preukaz alebo cestovný pas.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.