FILIPÍNY

FILIPÍNY

Hlavné mesto Manila
Počet obyvateľov 107 668 000
Úradný jazyk filipínsky, anglický
Rozloha 300 000 km2
Náboženstvo 83% rímsko-katolícke, 5% moslimské, 3% evanjelické
Mena filipínske peso (PHP)

Filipíny sú súostrovie skladajúce sa zo 7 107 ostrovov na celkovej ploche 300 tisíc km². Delia sa do troch ostrovných skupín: Luzon, Visayas a Mindanao. Prístav Manila v časti Luzon je hlavným mestom krajiny. V roku 1521 tu pri svojej ceste okolo sveta pristál Fernão Magalhães, v roku 1565 sa Filipíny stali španielskou kolóniou. Postupne silnejú snahy miestneho obyvateľstva o získanie nezávislosti, povstanie v roku 1872 je však neúspešné. Po španielsko-americkej vojne v roku 1901 sa Filipíny stávajú kolóniou Spojených štátov amerických. Počas 2. svetovej vojny sú ostrovy obsadené Japoncami a následne opäť dobyté Američanmi. V roku 1946 získavajú Filipíny nezávislosť.
Väčšina hornatých ostrovov je vulkanického pôvodu a sú pokryté tropickým lesným porastom. Najvyššia hora Apo meria 2954 m n. m. Je tu veľa aktívnych sopiek, ako napríklad Mayon Volcano, Pinatubo či Taal Volcano. Filipíny ležia v horúcom a vlhkom tropickom podnebnom pásme. Priemerná ročná teplota sa pohybuje okolo 26,5 °C. Najchladnejším mesiacom je január, najteplejším máj. Až 36% rozlohy krajiny zaberajú pôvodné lesy. Rastie v nich napríklad filipínsky mahagón a iné vzácne stromy. Vo vyšších oblastiach prevládajú borovicové lesy, na pobreží rastú mangrovníky. Typickým zástupcom živočíšnej ríše sú opice.
Filipíny patria k rozvojovým krajinám, no v najbližších rokoch sa im predpovedá veľký hospodársky rast. Donedávna tu prevládali tradičné odvetvia priemyslu – priemysel potravinársky, textilný, drevársky a čiastočne chemický. Stále väčší význam naberá priemysel strojársky. 90% filipínskeho priemyslu je sústredeného v Manile.

KEDY CESTOVAŤ
Filipíny majú vlhké a tropické podnebie. Striedajú sa tri ročné obdobia: dažďové obdobie (jún – október), chladnejšie suché obdobie (november – február) a horúce suché obdobie (marec – máj)

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča na Filipíny let s jedným pohodlným prestupom z Viedne alebo Budapešti let. spoločnosťou Turkish Airlines alebo Emirates. Občania SR a ČR cestujúci na Filipíny na menej ako 90 dní nepotrebujú vstupné víza. Stačí cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate z dovolenky.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.