HONG KONG & MACAO

HONG KONG & MACAO

Hlavné mesto Peking
Počet obyvateľov 7 409 800 (Hongkong), 650 900 (Macao)
Úradný jazyk kantonský, anglický (Hongkong), portugalský (Macao)
Rozloha 2 755 (Hongkong), 115,3 (Macao) km2
Náboženstvo konfucionizmus, taoizmus a budhizmus
Mena hongkonský dolár (HKD)

HONG KONG
Výkladná skriňa Ázie – to je Hongkong, kantonsky „Voňavý prístav“, nazývaný aj „Perla Orientu“ či „New York s palmami“. Je to jedna z dvoch osobitných administratívnych oblastí Číny, ktorá patrila do roku 1997 pod britskú korunu. V súlade s čínsko-anglickou Spoločnou deklaráciou z 19. decembra 1984, ktorej úlohou bolo dojednanie vrátenia na 99 rokov prenajatého územia, bol Hongkong postúpený Číne o polnoci 30. júna 1997. Stal sa osobitnou administratívnou oblasťou Číny, pričom sa dodržiava princíp: jedna krajina, dva systémy. Hongkong je jedným z najdôležitejších finančných centier planéty so siedmou najväčšou Burzou na svete. Jeho ekonomika pravidelne obsadzuje prvú priečku, pokiaľ ide o index ekonomickej slobody. Mesto sa tiež radí medzi najnavštevovanejšie na svete. Budete mať problém vybrať si medzi záplavou rôznych tunajších lákadiel. Určite však nevynechajte 552 m vysoký Victoria Peak, na ktorý vás vyvezie historická pozemná lanovka premávajúca už od roku 1888. Pohľad známy aj z kultového filmu Krvavý šport určite stojí za to, Hongkong máte ako na dlani. Skyline (promenáda), prístav Viktória, či bronzová socha Budhu na ostrove Lantau, ku ktorej sa dostanete jednou z najdlhších lanoviek na svete, sú ďalšími pozoruhodnosťami, ktoré by ste nemali vynechať.

MACAO
Druhou osobitnou administratívnou oblasťou Číny je Macao, leží pri ústí Perlovej rieky asi 60 km západne od Hongkongu. Macao bola prvá aj posledná európska kolónia v Ázii patriaca takmer 500 rokov Portugalsku. V roku 1999 sa Macao vrátilo späť pod čínsku jurisdikciu s tým, že si do roku 2049 zachová vysoký stupeň autonómie. Je územím s najvyššou hustotou zaľudnenia na svete. „Monte Carlo východu“ ako býva Macao tiež nazývané má, v súčasnosti výnosy z hazardu vyššie ako Las Vegas. Prvé kasíno bolo v Macau otvorené v roku 1962, dnes je ich až 28 a hazard predstavuje základ macajskej ekonomiky, kedy tvorí až 50% jej HDP. Kasíno The Venetian Macao je podľa počtu hracích stolov najväčším kasínom na svete a zároveň je najväčšou samostatne stojacou hotelovou budovou v Ázii.

KEDY CESTOVAŤ
Hongkong i Macao leží v subtropickom podnebnom pásme. V letných mesiacoch prevláda vlhké horúce počasie so zrážkami v podobe prehánok a búrok. Hrozí aj riziko tajfúnov. V zimnom období padne oveľa menej zrážok. Najpríjemnejšie počasie je počas novembra a decembra, kedy je sucho, slnečno a teploty sú mierne.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča jedno-prestupový let do Hong Kongu let.spoločnosťou Turkish, Emirates alebo Qatar. Medzi Hong Kongom a Macaom sa dá pohodlne presúvať trajektom (50 min.)
Na turistické cesty do Hong Kongu, či Macaa do 90 dní sa nevzťahuje vízová povinnosť. Ako doklad vám postačí cestovný pas s minimálnou platnosťou 90 dní po návrate z dovolenky.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.