TURECKO

TURECKO

Hlavné mesto Ankara
Počet obyvateľov 85 mil.
Úradný jazyk turecky
Rozloha 783562 km2
Náboženstvo 82% islam
Mena turecká lira (TRY)

Turecko je fascinujúca krajina a svojim spôsobom ju možno považovať za najbližšiu exotickú krajinu pre stredo-európanov. Pre našinca je najmä veľmi obľúbenou a dostupnou dovolenkovou destináciou, avšak s úžasne bohatou históriou a kultúrou, ktorá je možno práve kvôli plážovej obľúbenosti často krát opomínaná. Turecko je v top 10 najnavštevovanejších krajín sveta s viac ako 10 Unesco pamiatkami, 2 zo 7-mich divov starého sveta sa nachádzajú práve tu. Turecko je transkontinentálnou krajinou, leží teda na dvoch kontinentoch, prevažne na tom ázijskom, iba 3% krajiny leží v Európe. Stredomorie sa tu mieša s Orientom. Turecké pobrežie obmýva na severe Čierne more, na západe Egejské a Marmarské a na juhu Stredozemné more. Väčšina dovolenkových stredísk je situovaná v oblasti tzv. Tureckej riviéry – pozdĺž juhozápadného a južného pobrežia, najmä v okolí mesta Antalya. K hlavným letoviskám sa radia Kemer, Antalya, Belek, Side a Alanya. Krajina veľkého Atatürka bola odjakživa mostom medzi Áziou a Európou a to nie len geografickým, ale aj kultúrnym a historickým. Vďaka jedinečnej polohe hralo Turecko už v dávnej minulosti veľmi významnú úlohu nielen ako obchodný uzol. Dejiny krajiny siahajú až do staroveku, kedy bolo územie obývané rôznymi civilizáciami vrátane anatolských národov, Asýrčanov, Grékov, Trákov, Frýgov, Urartov a Arménov. Helenizácia sa začala počas éry Alexandra Veľkého a pokračovala až do byzantskej éry. Prvý prapredkovia Turkov sa na území dnešného Turecka objavili až v roku 1071 nášho letopočtu po bitke pri Mantzikerte. Počas nasledujúcich storočí vzniklo niekoľko menších štátov, z ktorých významnejší vplyv v Malej Ázii mal Rúmsky sultanát pod vládou dynastie Seldžukov. Po jeho zániku vzniká Osmanská ríša, ktorá začala s výbojmi do Európy, Ázie a Afriky. Sultán ako hlava Osmanskej ríše mal neobmedzenú moc. Až do konca 16. storočia bola Osmanská ríša svetovou veľmocou. V 17. storočí začal pomalý úpadok ríše, ktorá najprv stratila časť svojho územia v prospech Habsburgovcov a počas nasledujúcich rokov prichádzala o ďalšie. Po prehre v prvej svetovej vojne premenil v roku 1923 Mustafa Kemal Atatürk ríšu na sekulárnu Tureckú republiku. Pod vedením Atatürka prešlo Turecko množstvom zásadných reforiem, ktoré mali krajinu modernizovať. Avšak až po roku 1945 sa štát pomaly začal uberať k demokracii a od 80. rokov aj k liberalizácii hospodárstva.

KEDY CESTOVAŤ
Cestovať do Turecka sa dá celoročne, najobľúbenejším obdobím je však leto. Podnebie je stredomorské s teplými až horúcimi letami a miernymi zimami, ktoré sú bohaté na zrážky.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča do Turecka priame lety z Viedne spol. Turkish airlines. Občania SR a ČR cestujúci do Turecka nepotrebujú vstupné víza, stačí cestovný pas platný o 150 dní dlhšie, než je dátum vstupu na územie Turecka.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.