SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY – DUBAJ a ABU DHABI

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY – DUBAJ a ABU DHABI

Hlavné mesto Abu Dhabi
Počet obyvateľov 5,4 mil.
Úradný jazyk arabský, anglický
Rozloha 83 600 km2
Náboženstvo 96% moslimské
Mena dirham

DUBAJ
Ťažko sa dá veriť, že na tomto mieste bol ešte pomerne nedávno len ospalý prístav. Púšť vystriedala osemprúdová diaľnica, lemuje ju les mrakodrapov, nákupnú horúčku uhasia luxusné megacentrá a o zábavu a vzrušenie sa postará množstvo „svetových“ atrakcií. Presne takto dnes vyzerá Dubaj, mesto jedinečných kontrastov a neobmedzených možností. Veď kde na svete sa môžete lyžovať, keď teplota vzduchu presahuje 40 stupňov? Jedine uprostred Spojených arabských emirátov, v Dubaji, kde sa nachádza najväčšie halové stredisko zimných športov na svete. Dubaj sa nepodobá žiadnemu inému mestu na zemi, pretože nikde na zemi nenájdete na tak malom priestore toľko prepychu, extravagancie a architektonických divov, ktoré balansujú na hranici supermoderného štýlu a gýču. Ešte niečo však robí Dubaj dokonalým lákadlom pre turistov. Je to jeho kultúra, ktorá je síce zviazaná s tradíciou islamu v arabskom svete, ale zároveň sa vyznačuje vysokým stupňom tolerancie pre iné životné štýly a náboženstvá. Zábava, nočný život, bohaté športové vyžitie, slnenie sa na piesočnatej pláži, ležérne oblečenie, ale i najnovšia západná kultúra a najpokrokovejšie vymoženosti techniky, to všetko je v Dubaji na dennom poriadku. V hoteloch sa bežne servíruje alkohol, podáva sa vynikajúca medzinárodná kuchyňa a usporadúvajú sa zábavné večierky. Dlhé piesočnaté pláže so svetlým pieskom sú súkromné i verejné. Privátne patria jednotlivým hotelom, ostatné sú prístupné každému (platí sa poplatok za lehátko so slnečníkom).

ABU DHABI
Abu Dhabi si ako hlavné mesto Spojených Arabských Emirátov (SAE) vybudovalo povesť moderného a luxusného mesta, napriek tomu si stále zachováva svoju typickú arabskú tvár. Má stále oveľa výraznejší ráz arabskej kultúry ako pompézny Dubaj. Dnes je sídlom vlády i rodiny emíra. Leží na pobreží Perzského zálivu, 150 km od Dubaja. Väčšina územia mesta je situovaná na ostrove v tvare „T“, početné predmestia sú však situované aj na pevninskej časti mesta. Je tiež známe množstvom zelene vo veľkých záhradách a parkoch. Hoci bolo pôvodne púštnym mestom, dnes sú tu bežné zelené bulváre, ktoré lemujú ulice aj cesty. V panoráme mesta dominujú sofistikované výškové budovy, luxusné hotelové reťazce a nákupné centrá. Môžete si tu užiť 7 km dlhú pobrežnú promenádu The Corniche, ktorá je plná rôznych atrakcií, vrátane záhrad, detských ihrísk, motokárových a skatebordových dráh. V časti Yas Island nájdete ultramoderný okruh formuly 1, vodný svet Yas Waterworld a tematické zábavné parky Ferrari World a Warner Bros. Milovníci plážovej dovolenky si prídu na svoje na najkrajšej pláži Emirátov na Saadiyat Island. Najvyhľadávanejšou atrakciou Abu Dhabi je šiesta najväčšia mešita na svete – Sheikh Zayed Grand Mosque.

KEDY CESTOVAŤ
V Emirátoch sa dá dovolenkovať po celý rok. Najideálnejšie počasie je v období marec – máj a október – november, kedy sú teploty vzduchu okolo 3035°C. V lete (júl – august) sa teploty šplhajú nad 40°C a v zime (december – január) sú len okolo 24°C a more má 21°C. Celoročne je veľmi nízky výskyt zrážok.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča do Dubaja priame lety z Viedne i Budapešti spol. Emirates, do Abu Dhabi spol. Etihad. Občania SR a ČR cestujúci do SAE na menej ako 90 dní nepotrebujú vstupné víza. Stačí cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate z dovolenky.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.