PATAGÓNIA

PATAGÓNIA

Hlavné mesto Buenos Aires (Argentína), Santiago (Čile)
Počet obyvateľov 43,8 mil. (Argentína), 17,5 mil. (Čile)
Úradný jazyk španielský
Rozloha 1 043 076 km2
Náboženstvo kresťania
Mena argentínske peso (ARS), čílske peso (CLP)

Patagónia je pre našinca ďaleká neznáma krajina, s príchuťou tajomna, drsnosti a exotiky.
Svojimi prírodnými a poveternostnými špecifikami dáva turistom, horolezcom a dobrodruhom dostatočný priestor na realizáciu rozličných aktivít. Čakajú tu priezračné jazerá, fjordy, vodopády, praskajúce ľadovce, ostré skaly majestátnych žulových hôr a zvedavé lamy, či kondory. Predstavte si to najkrajšie z prírody Kanady, Nového Zélandu, Tatier a Islandu. Keď to všetko dáte dokopy a trochu zamiešate, tak vám vznikne Patagónia. Je to najjužnejší, najizolovanejší a najmenej zaľudnený kraj južnej Ameriky, ale pravdepodobne aj jej najkrajší. Zasahuje územie Argentíny a Čile. Patagónia sa tiahne v dĺžke vyše 2 000 km od severu na juh a končí pri Magalhaesovom prielive, ktorý oddeľuje kontinent od Ohňovej zeme.
V Patagónii je napriek všeobecnému otepľovaniu zeme stále veľmi dobre rozvinutý ľadovcový fenomén. Preto by bolo hriech odolať ľadovcovému pokušeniu a z argentínskeho mestečka El Calafate sa nevydať k ľadovcu Perito Moreno – prírodnému skvostu národného parku Los Glaciares. Tento malý-veľký ľadovcový zázrak sa tvorí na hrebeni hôr vo výške asi 3 000 m a po štrnástich kilometroch postupne klesá k jazeru Lago Argentina. Čelo ľadovca sa týči kolmo hore miestami až do výšky 55 m a pohyb ľadovca je až 2 m denne. Vplyvom tohoto posuvu sa z čela každú chvíľu odlamujú blankytne modré kusy ľadových stien a s ohlušujúcim rachotom padajú na hladinu jazera. 
Na čilskej strane Patagónie dominuje jeden z najkrajších národných parkov sveta – Torres del Paine, ktorý bol už v roku 1978 vyhlásený za biosférickú rezerváciu UNESCO. Leží asi 250 km severne od čilského mesta Punta Arenas, resp. ani nie pár desiatok kilometrov vzdušnou čiarou od jazera Lago Argentina (cesta autom však trvá aj 8 hodín).

KEDY CESTOVAŤ
Patagóniu odporúčame navštíviť medzi októbrom a májom, kedy sa postupne otepľuje z októbrových 16 na januárových 22 stupňov Celzia. Smerom k máju sa zase postupne začína ochladzovať. Sme na južnej pologuli a tak tu majú opačné ročné obdobia ako u nás.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča let z Viedne do S. de Chile s jedným medzipristátím let. spoločnosťou Air France alebo British Airways. Do Buenos Aires zase Lufthansou alebo Air France. Občania SR nemajú s Argentínou ani Čile vízovú povinnosť a tak pre vycestovanie postačí platný cestovný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.