Patagónia

Patagónia

Hlavné mesto Buenos Aires (Argentína), Santiago (Čile)
Počet obyvateľov 43,8 mil. (Argentína), 17,5 mil. (Čile)
Úradný jazyk španielský
Rozloha 1 043 076 km2
Náboženstvo kresťania
Mena argentínske peso (ARS), čílske peso (CLP)

Patagónia je pre našinca
ďaleká neznáma krajina, s príchuťou
tajomna, drsnosti a exotiky.

 

Svojimi prírodnými a poveternostnými špecifikami dáva turistom, horolezcom a dobrodruhom dostatočný priestor na realizáciu rozličných aktivít. Čakajú tu priezračné jazerá, fjordy, vodopády, praskajúce ľadovce, ostré skaly majestátnych žulových hôr a zvedavé lamy, či kondory. Predstavte si to najkrajšie z prírody Kanady, Nového Zélandu, Tatier a Islandu. Keď to všetko dáte dokopy a trochu zamiešate, tak vám vznikne Patagónia. Je to najjužnejší, najizolovanejší a najmenej zaľudnený kraj južnej Ameriky, ale pravdepodobne aj jej najkrajší. Zasahuje územie Argentíny a Čile. Patagónia sa tiahne v dĺžke vyše 2 000 km od severu na juh a končí pri Magalhaesovom prielive, ktorý oddeľuje kontinent od Ohňovej zeme.

 

 

V Patagónii je napriek všeobecnému otepľovaniu zeme stále veľmi dobre rozvinutý ľadovcový fenomén. Preto by bolo hriech odolať ľadovcovému pokušeniu a z argentínskeho mestečka El Calafate sa nevydať k ľadovcu Perito Moreno – prírodnému skvostu národného parku Los Glaciares. Tento malý-veľký ľadovcový zázrak sa tvorí na hrebeni hôr vo výške asi 3 000 m a po štrnástich kilometroch postupne klesá k jazeru Lago Argentina. Čelo ľadovca sa týči kolmo hore miestami až do výšky 55 m a pohyb ľadovca je až 2 m denne. Vplyvom tohoto posuvu sa z čela každú chvíľu odlamujú blankytne modré kusy ľadových stien a s ohlušujúcim rachotom padajú na hladinu jazera. 

Na čilskej strane Patagónie dominuje jeden z najkrajších národných parkov sveta – Torres del Paine, ktorý bol už v roku 1978 vyhlásený za biosférickú rezerváciu UNESCO. Leží asi 250 km severne od čilského mesta Punta Arenas, resp. ani nie pár desiatok kilometrov vzdušnou čiarou od jazera Lago Argentina (cesta autom však trvá aj 8 hodín).

 

Milí cestovatelia,
a objavitelia

s radosťou a potešením si Vám dovoľujeme na nasledujúcich stranách predstaviť v poradí už siedme pokračovanie nášho úspešného projektu CESTY OKOLO SVETA pod názvom Dom Pérignon edícia 2021.

Tento unikátny poznávaco-pobytový zájazd privátnym lietadlom, s luxusnými a zážitkovými službami, profesionálnym a skúseným personálom a v neposlednom rade so sofistikovaným a detailne prepracovaným 26-dňovým programom sa uskutoční v atraktívnom Veľkonočno – májovom termíne roku 2021.

vyraz na cestu okolo sveta