GALAPÁGY

GALAPÁGY

Hlavné mesto Puerto Baquerizo Moreno
Počet obyvateľov 25 000
Úradný jazyk Španielčina
Rozloha 7 880 km2
Náboženstvo 68% kresťania, protestanti, animisti
Mena Americký dolár (USD)

Asi tisíc km na západ od ekvádorskej pevniny leží Noemova archa Pacifiku, sen mnohých cestovateľov, svetoznáme súostrovie Galapágy. Tieto vulkanické ostrovy uchovávajú jedinečný svet zvierat a rastlín. Vďaka svojej izolácii od pevniny, je 13 väčších a 19 menších ostrovov fascinujúcou dielňou biologickej evolúcie. Súostrovie bolo v roku 1978 zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Na jeseň roku 1835 tu istý čas pobudol aj slávny prírodovedec Charles Robert Darwin, ktorý neskôr formuloval svoju evolučnú teóriu. Jedinečnosť miestnej fauny a flóry spočíva v tom, že Galapágy vzniknuté sopečnou činnosťou uprostred Pacifiku pred miliónmi rokov nikdy nemali spojenie s pevninou. Spočiatku pusté ostrovy tak boli postupne osídľované živočíšnymi a rastlinnými výsadkami z juhoamerickej pevniny. Najdôležitejšími dopravnými prostriedkami pre plody, semená a výtrusy rastlín boli vietor, vtáci a morské prúdy. V priebehu niekoľkých tisícročí sa z týchto pôvodne juhoamerických druhov rastlín vyvinulo okolo 600 nových, len na Galapágoch rastúcich, endemických rastlinných druhov. Väčšina živočíšnych druhov na Galapágy doletela (vtáci) alebo bola zavlečená vetrom či morskými prúdmi na kmeňoch stromov (plazy), čo mohlo trvať nanajvýš 2 týždne. Z približne 100 vtáčích druhov je 28 endemických, patrí sem predovšetkým 13 druhov piniek, ktoré mali pravdepodobne spoločného predka. Neuveriteľný mix polárnych i tropických druhov, od tučniakov a tuleňov až po plameniaky a tropické ryby, vás privedie k úžasu. Nie nadarmo sa Galapágy v španielčine nazývajú Islas Galápagos – Korytnačie ostrovy. Obrovské suchozemské korytnačky slonie, ale i menšie morské korytnačky sú totiž jedným z najtypickejších obyvateľov ostrovov, ba dokonca jednotlivé ostrovy majú aj svoje vlastné poddruhy korytnačiek. Keďže korytnačkám sloním hrozí vyhynutie a niektoré poddruhy už aj vyhynuli, na Darwinovej výskumnej stanici sa vo veľkom počte umelo odchovávajú a následne sa vypúšťajú späť na svoje domovské ostrovy. Ďalšími typickými obyvateľmi súostrovia sú leguány, uškatce, raje, delfíny a veľryby.

KEDY CESTOVAŤ
Galapágy ležiace takmer na rovníku sú celoročnou destináciou. Vo všeobecnosti sa striedajú dve ročné obdobia – obdobie sucha a obdobie vlhka. Priemerné teploty v prvej polovici roka dosahujú 23, v druhej 27 stupňov Celzia.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča let s jedným prestupom let.spoločnosťou KLM do Ekvádoru. Z Ekvádoru sa pokračuje miestnym letom na jedno z dvoch letísk na Galapágoch. S Ekvádorom nemá Slovensko vízovú povinnosť a tak na vycestovanie stačí pas platný 6 mesiacov po odchode z Ekvádoru.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.