Kambodža

Kambodža

Hlavné mesto Phnom Penh
Počet obyvateľov 15,4 mil.
Úradný jazyk khmerčina
Rozloha 181 035 km2
Náboženstvo 96% budhistické, 2% moslimské, 1% kresťanské
Mena riel

Kambodža je krajina, ktorá
len pomaly otvára svoje brány
masovej turistike.

 

A to je dobre. Okrem objavovania nádherných pláži tu môžete preskúmavať pravú džungľu v národnom parku Bokor alebo sa len tak zasnívať niekde pri nádhernej scenérii Mekongu. A ak budete mať šťastie, tak uvidíte pri Kratii plávať v Mekongu vzácne riečne delfíny. Na jazere Tonlé Sap vám zase miestni rybári ponúkajú prechádzku cez ich plávajúcu dedinu. Vynechať by ste nemali ani Phnom Penh, odraz niekdajšieho lesku a dnešnej, tak trochu pochmúrnej súčasnosti Kambodže. Veľa cestovateľov prichádza do Kambodže len preto, aby si pozreli chrámový komplex Angkor. Táto veľkolepá zástavba je pozostatkom khmérskych kráľov, ktorí zvykli začínať svoje panovanie výstavbou nového chrámu. Celá chrámová oblasť Angkor je okrem turistickej atrakcie aj dôkazom a svedectvom o bohatstve khmérskej ríše a zároveň aj o vyspelosti technológií a architektúry. V dvanástom storočí bol Angkor pravdepodobne najväčším mestom sveta. Vystriedal Bagdad, ktorému toto prvenstvo patrilo na prelome prvého a druhé tisícročia. Európa a jej mestá sa v tej dobe s ázijskými nedali porovnávať.

 

 

Štruktúra a systém výstavby Angkoru symbolizoval vesmír, ktorého centrom bola v hinduistickom chápaní hora Méru, sídlo bohov. V Angkore bolo týmto stredom „vesmíru“ ústredná veža chrámového komplexu Angkor Vat. Dnes stojí opustený uprostred džungle niekoľko kilometrov od Siem Reapu v severozápadnej Kambodži. Obklopujú ho hradby a vodné priekopy. A stred vesmíru predstavujú veže, štyri v rohoch a jedna uprostred. Architektonické divadlo dopĺňajú kamenné kryté stĺporadia, múriky, chodníčky dláždené kameňmi, sochy levov, sedemhlavých hadov, bohýň, chrámových tanečníc a démonov. V období od pätnásteho do devätnásteho storočia sa v Angkor Vate usadili budhistickí mnísi a chrámový komplex sa stal jedným z najznámejších pútnických miest budhistov v juhovýchodnej Ázii. Dnes ide o najjagavejšiu pamiatku na území Kambodže a jej prehliadka vám dá naozaj zabrať a to aj vzhľadom na počasie.

 

 

 

Naprieč afrikou,
vstriec dobrodružstvu

je nám potešením predstaviť Vám najnovšie vydanie nášho úspešného cestovateľského projektu Cesty okolo sveta – CESTA OKOLO AFRIKY. Tento unikátny poznávaco-pobytový zájazd tentokrát poputuje po 8 rôznorodých krajinách strednej a južnej časti čierneho kontinentu.

Jedinečný je nielen jeho program a jednotlivé zastávky, ale i samotný termín. Priamo na prelome rokov 2018 a 2019, avšak až po Vianočných sviatkoch, sme pripravili 17-dňovú Cestu plnú nových dobrodružstiev v najvyššej kvalite.

vyraz na dobrodružstvo