AZERBAJDŽAN

AZERBAJDŽAN

Hlavné mesto BAKU
Počet obyvateľov 10,13 mil
Úradný jazyk azerbajdžančina
Rozloha 86 600 km2
Náboženstvo 97% islam
Mena azerbajdžanský manat

Azerbajdžan leží v juhozápadnej Ázii a je najväčšou a najľudnatejšou krajinou na Kaukaze.
Na východe je ohraničený Kaspickým morom, na severe susedí s ruskou republikou Dagestan, na severozápade s Gruzínskom, na západe s Arménskom a na juhu s Iránom. Špecifickým územím Azerbajdžanu je azerbajdžanská exkláva Nachičevan.

Na území dnešného Azerbajdžanu existovali drobné štátne útvary už v deviatom storočí pred naším letopočtom. Bol súčasťou impéria Alexandra Veľkého, prešiel obdobím arabských vpádov v 7. a 8.storočí kedy sa rozšíril islám. V 11. storočí územie dobyli seldžickí Turkovia a v 15. až 18. storočí je Azerbajdžan súčasťou perzskej ríše. V devätnástom storočí bolo územie rozdelené medzi Rusko a Irán.

Krajina kde vládnu postkomunisti, sa začiatkom 90.rokov dostala do vojnového konfliktu so susedným Arménskom. Dôvodom je sporné územie Náhorného Karabachu. Napriek prímeriu z roku 1994 konflikt pokračuje. Počas neho stratil Azerbajdžan 16% územia (vrátane Náhorného Karabachu) a musel prijať približne 850.000 utečencov z okupovaných území.

Dnes je Azerbajdžan mixom západného a orientálneho sveta. Pri prechádzke z jednej ulice na ďalšiu sa zároveň presúvate z histórie do moderny.

KEDY CESTOVAŤ
Najlepším obdobím na návštevu Azerbajdžanu je jar a jeseň. Vonku už nie je horúčava a nie je ani chlad, ktorý tu v zime kraľuje.  Medzi najlepšie mesiace patrí apríl, máj, jún, júl, august a september.

AKO CESTOVAŤ
Z Viedne do Baku odporúčame letieť s jedným prestupom let. spoločnosťou Turkish Airlines.
Azerbajdžan má pre občanov Slovenska a Českej Republiky vízovú povinnosť. Pas musí byť platný aspoň 6 mesiacov po vstupe do krajiny.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.