Jamajka

Jamajka

Hlavné mesto Kingston
Počet obyvateľov 2,9 mil.
Úradný jazyk anglický
Rozloha 10 991 km2
Náboženstvo 63% protestantské, 3% rímsko-katolícke
Mena jamajský dolár (JMD)

Jamajka krajinou reggae, konope,
rumu, krásnych pláží a kultúrnych
i prírodných pamiatok.

 

Jamajka, tretí najväčší ostrov Karibiku, leží vo Veľkých Antilách v Karibskom mori 145 km južne od Kuby a 190 km západne od ostrova Hispaniola, na ktorom sa nachádza Haiti a Dominikánska republika. Skalnaté pobrežie Jamajky je lemované korálovými útesmi. Vnútrozemie je hornaté s vápencovými krasovými plošinami. Podnebie ostrova je tropické, s horúcim a vlhkým počasím, aj keď v hornatejších vnútrozemských oblastiach je klíma miernejšia. Niektoré oblasti južného pobrežia sú relatívne suché, s malým množstvom zrážok. Príroda Jamajky je ovplyvnená práve tropickým podnebím. Tunajšie lesy sú plné cenných drevín vrátane ebenu a mahagónu, pre pobrežné suchšie oblasti sú typické kaktusy. Na ostrove žije veľké množstvo endemických druhov rastlín a živočíchov. Typickým predstaviteľom cicavcov sú netopiere a tiež hutia jamajská, ktorá je okrem nich jediným pôvodným cicavcom na ostrove. Ostrov je domovom asi 50 druhov plazov, najväčším z nich je krokodíl americký. Žije tu približne 250 druhov vtákov, medzi nimi aj symbol Jamajky, kolibrík červenozobý. Nesmierne pestrý je aj podmorský život. Koraly pri pobreží poskytujú útočište húfom pestrofarebných rýb, nájdete tu aj medúzy, morské delfíny, tulene či delfíny. Predkolumbovskí obyvatelia ostrova, Taínovia, nazývali svoj domov „Xaymaca“, čo v preklade znamená „krajina dreva a vody“. Dnes je Jamajka krajinou reggae, konope, rumu, krásnych pláží a kultúrnych i prírodných pamiatok. Je to najväčší anglicky hovoriaci ostrov Karibiku a zároveň tretia najľudnatejšia anglofónna krajina v severnej Amerike, hneď po USA a Kanade. Najrozšírenejším náboženstvom na Jamajke je kresťanstvo, no tým najznámejším a najtypickejším je rastafariánstvo. Vyznačuje sa vegetariánstvom, nosením dredov a pletených rasta čapíc ako aj odporom k „pohanskej“ medicíne a tiež pozitívnym vzťahom k marihuane. Jamajčania z nej varia, vyrábajú laná, oblečenie, a samozrejme, aj napriek zákazu, ju tiež fajčia. Možno aj preto majú Jamajčania stále dobrú náladu. Jamajka sa postupne mení z agrárnej krajiny na priemyselnú. Aj keď je poľnohospodársky obrábaná polovica rozlohy ostrova a v poľnohospodárstve je zamestnaná polovica obyvateľstva, hospodársky zisk z ťažby a priemyselnej výroby je šesťkrát vyšší. Hlavnými pestovanými plodinami sú cukrová trstina, banány, citrusové plody, káva, tabak a kakao. Krajina má bohaté bauxitové ložiská a patrí k najväčším vývozcom tejto suroviny. Jamajka má tiež rozvinutý potravinársky a textilný priemysel. Jamajka je vyhľadávaná aj milovníkmi golfu. Exotická príroda, tropické počasie a vždy skvele upravený zelený trávnik radia 12 tunajších ihrísk medzi to najlepšie v Karibiku.

Najpopulárnejšie turistické stredisko Jamajky s nádhernými dlhými piesočnatými plážami a širokou ponukou vodných športov a zábavy. Na západnom konci Negrilu, kde sa nachádza mnoho obchodíkov a reštaurácií, pocítite atmosféru pôvodnej Jamajky.

Najväčšie centrum turistiky na Jamajke. V meste sú významné tri pláže – Doctor’s Cave Beach s nádherným bielym pieskom, novými hotelmi a výnimočne čistou vodou, ktorá je pravdepodobne zásobená minerálnymi prameňmi, Walter Fletcher Beach je veľká pláž ležiaca najbližšie k centru a Cornwall Beach. V Montego Bay sa každoročne v júli koná Reggae Sumfest, festival hviezd štýlu reggae, ktorý pod otvoreným nebom trvá 7 dní a nocí.

 

 

Jamajské pláže sú vychýrené po celom svete. Nie nadarmo si režisér legendárnej „Bondovky“ z roku 1962 s názvom Dr. No so Seanom Connerym v hlavnej úlohe vybral nádhernú pláž strediska Ocho Rios za miesto svojho natáčania. Podobne aj Negril sa môže popýšiť svojou filmárskou minulosťou. Kúsok od strediska je malý ostrov Booby Cay, kde sa natáčal film podľa predlohy Julesa Verna 20 000 míľ pod morom.

Podnebie ostrova je tropické, s horúcim a vlhkým počasím, aj keď v hornatejších vnútrozemských oblastiach je klíma miernejšia. Niektoré oblasti južného pobrežia sú relatívne suché, s malým množstvom zrážok.

Pobyt na Jamajke je väčšinou spojený s programom all inclusive, ale určite sa oplatí vyskúšať aj niektorú z miestnych reštaurácií. Jamajská kuchyňa vychádza z karibských tradícií, hojne používa korenie a miestne suroviny. Hlavným chodom je často ryža, hrach, kura a plnené pirohy, ktoré doplňujú korenené omáčky a pomerne značné množstvo ovocia. Medzi tradičné pochúťky patrí jamajské kura na kokosovom oleji s mrkvou, cibuľou, pórom, sladkými zemiakmi, paradajkami a korením. Obľúbeným nápojom je jamajský rum (často sa mieša s kolou), džúsy, miestne pivo Red Stripe, či výborná jamajská káva Blue Mountains.

V rámci programov all inclusive je vo väčšine hotelov zahrnutá celá škála športových aktivít – vodné športy (kajaky, vodné bicykle, windsurfing, menšie katamarány, plachetnice), tenisové kurty, plážový volejbal a pod. Obľúbené je potápanie, orientačná cena jedného ponoru s kyslíkovou bombou je 35 USD, vrátane zapožičania potápačskej výstroje. Jamajka je vyhľadávaná aj milovníkmi golfu. Exotická príroda, tropické počasie a vždy skvele upravený zelený trávnik radia 12 tunajších ihrísk medzi to najlepšie v Karibiku. Orientačná cena green fee (18 jamiek) je od 60 USD vyššie podľa kvality ihriska.

 

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Teplota vzduchu °C303030313132323232313131
Teplota vody °C272727272929282929292828

 

VSTUPNÉ VÍZA

Pre občanov SR platí bezvízový styk pre pobyt do 30 dní a za účelom turistiky. Pri vstupe do krajiny je však potrebné zakúpiť si „turistickú kartu“ za poplatok 20 USD.

 

Milí cestovatelia,
a objavitelia

s radosťou a potešením si Vám dovoľujeme na nasledujúcich stranách predstaviť v poradí už siedme pokračovanie nášho úspešného projektu CESTY OKOLO SVETA pod názvom Dom Pérignon edícia 2020.

Tento unikátny poznávaco-pobytový zájazd privátnym lietadlom, s luxusnými a zážitkovými službami, profesionálnym a skúseným personálom a v neposlednom rade so sofistikovaným a detailne prepracovaným 26-dňovým programom sa uskutoční v atraktívnom Veľkonočno – májovom termíne roku 2020.

vyraz na cestu okolo sveta