JAMAJKA

JAMAJKA

Hlavné mesto Kingston
Počet obyvateľov 2,9 mil.
Úradný jazyk anglický
Rozloha 10 991 km2
Náboženstvo 63% protestantské, 3% rímsko-katolícke
Mena jamajský dolár (JMD)

Krajina reggae, konope, rumu, krásnych pláží a kultúrnych i prírodných pamiatok. Tretí najväčší ostrov Karibiku leží vo Veľkých Antilách v Karibskom mori 145 km južne od Kuby. Skalnaté pobrežie Jamajky je lemované korálovými útesmi. Vnútrozemie je hornaté s vápencovými krasovými plošinami. Podnebie ostrova je tropické, s horúcim a vlhkým počasím, aj keď v hornatejších vnútrozemských oblastiach je klíma miernejšia. Príroda Jamajky je ovplyvnená práve tropickým podnebím. Tunajšie lesy sú plné cenných drevín vrátane ebenu a mahagónu, pre pobrežné suchšie oblasti sú typické kaktusy. Žije tu približne 250 druhov vtákov, medzi nimi aj symbol Jamajky, kolibrík červenozobý. Nesmierne pestrý je aj podmorský život. Predkolumbovskí obyvatelia ostrova, Taínovia, nazývali svoj domov „Xaymaca“, čo v preklade znamená „krajina dreva a vody“. Dnes je Jamajka najväčší anglicky hovoriaci ostrov Karibiku a zároveň tretia najľudnatejšia anglofónna krajina v severnej Amerike, hneď po USA a Kanade. Najrozšírenejším náboženstvom na Jamajke je kresťanstvo, no tým najznámejším a najtypickejším je rastafariánstvo. Vyznačuje sa vegetariánstvom, nosením dredov a pletených rasta čapíc ako aj odporom k „pohanskej“ medicíne a tiež pozitívnym vzťahom k marihuane. Jamajka je vyhľadávaná aj milovníkmi golfu. Exotická príroda, tropické počasie a vždy skvele upravený zelený trávnik radia 12 tunajších ihrísk medzi to najlepšie v Karibiku. Negril a Montego Bay sú najpopulárnejšie turistické strediská s nádhernými dlhými piesočnatými plážami a širokou ponukou vodných športov a zábavy.

KEDY CESTOVAŤ
Najideálnejšie obdobie pre dovolenku na Jamajke je november – apríl s príjemnou teplotou 29 °C. Dve daždivé obdobia sú máj – jún a september – október, najteplejšie je v lete (jún – september) s teplotami 30 – 32 °C.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča na Jamajku / Montego Bay lety z Viedne s jedným prestupom spol. Austrian alebo Condor. Krátky stopover / zastávka v Miami je atraktívnym spestrením dovolenky. Občania SR a ČR cestujúci na Jamajku na menej ako 30 dní nepotrebujú vstupné víza. Stačí cestovný pas platný minimálne 3 mesiace po plánovanom návrate z dovolenky.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.