AUSTRÁLIA

AUSTRÁLIA

Hlavné mesto Canberra
Počet obyvateľov 24,6 mil.
Úradný jazyk angličtina
Rozloha 7 692 024 km2
Náboženstvo 26% katolíci, 21% anglikáni, 20% ostatní kresťania, 2% budhisti, 1,5% moslimovia
Mena austrálsky dolár

Austrália je príliš zaujímavá na to,aby sa našlo len jedno miesto,ktoré pri návšteve tohto kontinentu nesmiete vynechať.
Akonáhle raz uvidíte toto miesto, budete si ho pamätať navždy. Krajina protinožcov, je celkom iný svet. Od unikátnych prírodných krás, cez jej domorodých obyvateľov až po jedinečné (po) tvory, ktoré stovky-tisíc rokov izolovaný kontinent obývajú. Svetoznáme miesta ako Veľká koralová bariéra, Ayers rock (Uluru) v centrálnej Austrálii, Tasmánia južne od austrálskej pevniny a jej tasmánsky diabol, najšportovejšie mesto sveta a zároveň najkultúrnejšie v Austrálii – Melbourne a úžasné výlety v jeho okolí, či už dramatickou Ocean road k dvanástim Apoštolom, alebo do oblasti svetoznámych austrálskych vín do údolia Yarra. Do rebríčku „musíte vidieť“ určite na popredné miesta patrí Sydney. Toto kozmopolitné mesto na pobreží Pacifiku vzniklo v roku 1788 ako osada trestancov, ktorí tu boli deportovaní z Anglicka. Tu vlastne Austrália začala písať svoju novodobú históriu. Dovoľujme si tvrdiť, že Sydney by vám učarovalo aj bez dvoch svojich ikonických stavieb Opera House a Harbour Bridge. Neďaleko Sydney na slávnej Bondi beach môžete skúsiť participovať na typickom austrálskom spôsobe života, kedy Austrálčania častokrát po práci miesto domov, zamieria radšej na pláže, či už surfovať alebo grilovať.

Austrália sa skladá zo šiestich federálnych štátov a dvoch teritórií. Ekonomika Austrálie patrí medzi tie najlepšie na svete. Austrália je jedinečným, moderným a dynamickým národom, ktorý obýva 25 miliónov ľudí. Názov Austrália vznikol z latinského Terra australis = Južná zem. Je to najnižší a najplochejší kontinent. Austrália bola nepretržite obývaná už približne pred 50-tisíc rokmi. Pôvodnými obyvateľmi Austrálie sú domorodí obyvatelia (aborigéni) a ostrovania z Torreskej úžiny. Východná Austrália bola zámorským územím Veľkej Británie od roku 1770 a oficiálne vyhlásenou britskou kolóniou 26. januára 1788. Postupne, vďaka nárastu počtu obyvateľstva a preskúmaniu stále rozsiahlejších území, bolo vytvorených šesť kráľovských kolónií. 1. januára 1901 sa kolónie dohodli na vytvorení federácie a bol vytvorený Austrálsky zväz. Austrálsky zväz je od počiatkov stabilným demokratickým štátom a súčasťou (britského) Spoločenstva národov.

KEDY CESTOVAŤ
Austrália leží v troch podnebných pásmach. Najteplejšie mesiace sú január a február a teda austrálske leto. Aj keď je pri tak rozľahlej krajine akou Austrália je, iba ťažko určiť ideálny čas na návštevu (závisí aj od toho, ktoré časti sa chystáte navštíviť) , odporúčame cestu naplánovať na mesiace september až máj.

AKO CESTOVAŤ
Z Viedne i Budapešti je možné letieť do Austrálie s jedným prestupom let. spoločnosťou Emirates, alebo Qatar. Keďže je však let do Austrálie jeden z najdlhších, resp.najnáročnejších z Európy, odporúča Leonardo kombinovať Austráliu s inou destináciou „po ceste“ (napr. Singapur, Bali, Fidži), alebo spojiť s Novým Zélandom.
Slovenskí občania cestujúci na turistickú a obchodnú návštevu do Austrálie môžu získať bezplatné vízum elektronickou formou s platnosťou pobytu 3 mesiace v priebehu 12 mesiacov, ktoré umožňuje opakovane vstúpiť a vystúpiť z austrálskeho územia.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.