KOSTARIKA

KOSTARIKA

Hlavné mesto San Jose
Počet obyvateľov 4,7 mil.
Úradný jazyk španielsky (oficiálny), anglický
Rozloha 51 100 km2
Náboženstvo 76% rímsko-katolícke, 14% evanjelické
Mena kostarické colóny (CRC)

Kostarika opakovane získava titul „najzelenšia a najšťastnejšia“ krajina na svete. Uhniezdená medzi Tichým a Atlantickým oceánom je často považovaná za oázu politickej stability uprostred inak nepokojného regiónu. Krajina, ktorá ako prvá na svete zrušila armádu je formovaná horským hrebeňom stredoamerických Kordilier, vystupujúcim až k najvyššiemu vrcholu Chirripó s nadmorskou výškou 3 819 m, obklopeného nížinnými pobrežnými pásmi. Aj keď leží v jednej z geologicky najaktívnejších oblastí planéty, trpí menším počtom zemetrasení a sopečnými erupciami ako jej severní susedia. Najznámejšími, aj v súčasnosti aktívnymi vulkánmi sú Arenal, Poás a Irazú. Demokratická a prosperujúca republika je tiež jednou z biologicky najrozmanitejších oblastí planéty, ekologickou pokladnicou, ktorej ohromujúce množstvo biotopov – siahajúcich od tropických dažďových lesov a pláží po vulkány a mangrovníkové mokrade – umožňuje existenciu fascinujúcej variety živočíchov, z ktorých mnohé sú chránené národným systémom. Kostarika je tiež domovom 850 druhov vtákov a žije tu štvrtina všetkých známych motýľov, čo je viac ako v celej Afrike. Určite si nenechajte ujsť príležitosť ochutnať tunajšie vynikajúce banány, sladučké ananásy a prekrásne voňajúcu kávu. Aj napriek svojej malej rozlohe má Kostarika 300 pláží, nachádzajúcich sa na oboch jej stranách – pacifickej i karibskej. Niektoré pláže sú plné mušlí, iné posiate kameňmi, kým ďalšie sú pokryté sypkým jemným pieskom. Na pacifickom pobreží je raj pre surfistov.

KEDY CESTOVAŤ
V Kostarike sa striedajú 3 klimatické zóny, tropické a subtropické podnebie. Na pobreží je podnebie tropické s teplotami 25 – 29 °C a s vysokou vlhkosťou vzduchu. Na vysočinách a v pohoriach s vyššou nadmorskou výškou je chladnejšie a veterno, okolo 18 – 22 °C. Suché obdobie trvá od decembra do apríla a obdobie dažďov od mája do novembra.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča do Kostariky lety z Viedne i Budapešti s jedným prestupom spol. KLM. Občania SR a ČR cestujúci do Kostariky na menej ako 90 dní nepotrebujú vstupné víza. Stačí cestovný pas platný minimálne 3 mesiace po plánovanom návrate z dovolenky.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.