JAPONSKO

JAPONSKO

Hlavné mesto Tokio
Počet obyvateľov 126,2 mil
Úradný jazyk japončina
Rozloha 377 915 km2
Náboženstvo 80% šinto s budhizmom
Mena Yen (¥)

Japonsko vás cestovateľsky dostane. Neuveriteľne kontrastná symbióza starého a mladého, tradičného a moderného, historického a súčasného, pokojného a rušného, úctivo váženého a bláznivo uleteného nie je nikde na svete tak do oči bijúca, ako tu v Japonsku. Niečo medzitým akoby ani neexistovalo. Japonsko je plné každodenných prekvapení. Vy máte predstavu, že v Japonsku sa všade ceremoniálne odpíja z čaju a namieste zistíte, že popritom sú Japonci najväčším konzumentom kávy na svete. Ozaj vedeli ste, že Japonci milujú termálne pramene a horskú turistiku?
Japonsko (Nippon) v preklade z čínštiny znamená „pôvod slnka“, preto svet túto krajinu už tradične pozná ako „Krajinu vychádzajúceho slnka“. Prvý staroveký centralizovaný štát vznikol už v 2. polovici 7. storočia pred n. l. a odvtedy až dodnes mu vládne tá istá vládnuca dynastia cisárov s „božským“ statusom. V 11. storočí bolo cisárstvo oslabené, 1182 vznikol šogunát: k moci sa na takmer 700 rokov ujala vojenská vrstva samurajov. V 16. storočie bolo obdobím prvých stykov s Európanmi, avšak od začiatku 17. storočia Japonsko nastúpilo na cestu izolácie pred celým svetom. Práve toto bolo obdobím rozkvetu japonskej kultúry. Dostať sa do Japonska bolo takmer nemožné. Od 50. rokov 19. storočia nastáva reštaurácia cisárskej moci a budovanie moderného štátu, industrializácia. Od konca 19. storočia Japonsko začína expanzívnu politiku, získava Tajwan, časť Mandžuska a Kóreu. Počas druhej svetovej vojny získalo takmer všetky anglické a francúzske dŕžavy v Ázii, okupovalo časť Číny a priamo ohrozovalo Austráliu. USA v auguste 1945 zhodili na mestá Hirošima a Nagasaki atómové bomby a Japonsko kapitulovalo. Po druhej svetovej vojne sa japonská ekonomika rýchlo rozvíjala, v súčasnosti patrí k najsilnejším svetovým ekonomikám.

KEDY CESTOVAŤ
Japonsko je celoročnou destináciou a to cez to všetko, že krajinu v zime môže pokryť sneh a leto dokáže byť extrémne horúce a sem tam na japonské ostrovy zavíta aj tajfún. Preto ak by sme hľadali ideálne obdobie, bola by ním jar (pozor na Golden week) a jeseň.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča lety do Tokia s jedným prestupom let. spoločnosťami Emirates alebo Qatar. Pri turistiských cestách do 90 dní postačuje pre občanov SR platný cestovný pas.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.