PORTUGALSKO

PORTUGALSKO

Hlavné mesto Lisabon
Počet obyvateľov 10, 33 miliónov
Úradný jazyk Portugalčina
Rozloha 92212 km2
Náboženstvo Kresťanstvo
Mena Euro

Fantastická kuchyňa, preslávené vína, bohatá história a architektúra, objaviteľská nátura bájnych moreplavcov, krásna príroda, nádherné pláže, ale aj Azorské ostrovy, Madeira a Ronaldo.  Pulzujúci život domácich zaliaty krásnymi slnečnými dňami a pohodová, ešte stále neuponáhľaná južanská atmosféra. Aj také je Portugalsko, krajina, kde sa život má naozaj užívať a dobrá večera má trvať od západu slnka až do úplnej tmy. Portugalsko sa rozprestiera na západnej strane Pyrenejského polostrova, je najzápadnejšou krajinou Európy, susedí len so Španielskom a nekonečným Atlantikom. Aj preto má skôr ostrovnú atmosféru a diaľavy Atlantiku Portugalcov vždy lákali. Nie nadarmo platia Portugalci za najlepších moreplavcov, objaviteľov Nového sveta, ale aj jedných z prvých svetových kolonizátorov.
Názov krajiny je odvedený z rímskeho názvu starobylého mesta Portus Cale, ktoré sa nachádzalo približne v oblasti dnešného Porta. Krajine sa kedysi taktiež hovorilo Algarve, ktoré aktuálne pomenúva najjužnejší a pre jeho pláže a letné dovolenky najpopulárnejší región Portugalska. Názov pochádza z arabského slova západ = al-garb a odkazuje na históriu, kedy dnešné Portugalsko okupovali Maurovia. Portugalská história je veľmi bohatá a prechádzala si fenickou, keltskou, gréckou, rímskou a arabskou fázou. Samotné Portugalsko sa formuje až v 11 – 12. storočí. Na konci 15. storočia začínajú objaviteľské plavby pod taktovkou Henryho Moreplavca a objaviteľov ako Vasco da Gama, Bartolomeo Diaz, Pedro Álvares Cabral, ktorí pre portugalskú korunu objavujú svet a rozširujú jej hranice. Medzi významné portugalské kolónie patrili Brazília, Macao, Angola, Maroko, Sv. Tomáš a Princov ostrov, Mozambik, indická Goa, Timor, Kapverdy, Benin, Guinea-Bissau…
Krajina má zvlnený charakter, najvyššie pohorie Serra da Estrela dosahuje výšku necelých 2000 m. Vyznačuje sa zaujímavou flórou, na severe prevládajú duby, buky, ale aj eukalypty. Čím viac na juh, tým sa tam objavuje viac paliem, banánovníkov, figovníkov, citrusov. Charakter krajiny dopĺňa množstvo viníc. Portugalci sú hrdí, veriaci národ, pyšní na svoju moreplaveckú minulosť, ale aj futbalovú prítomnosť. Vedomí si darov svojej krajiny, krásnych pláži, výborného vína, vyváženej bohatej kuchyne, ale aj historického odkazu badateľnom v rôznorodej architektúre.

KEDY CESTOVAŤ
Cestovať do Portugalska sa dá celoročne, najobľúbenejším obdobím je však leto. Podnebie je stredomorské s teplými letami a miernymi zimami. Zimy sú bohaté na zrážky. V letných mesiacoch sa denné teploty vyšplhajú na 30 a viac stupňov, more má 23 až 25°C. V zimnom období ovplyvňuje počasie chladné prúdenie od Atlantického oceánu. Citeľne zníži teplotu vzduchu i mora.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča do Portugalska (Lisabon / Porto) priame lety z Viedne spol. Tap Portugal alebo Austrian. Občania SR a ČR cestujúci do Portugalska nepotrebujú vstupné víza, stačí platný občiansky preukaz alebo cestovný pas.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.