FIDŽI

FIDŽI

Hlavné mesto Suva
Počet obyvateľov 896 000
Úradný jazyk anglický, bau fijan, hindský
Rozloha 18 274 km2
Náboženstvo 55% protestantské, 28% hinduistické, 9% rímsko-katolícke, 6% moslimské
Mena fidžský dolár

Tropický raj zložený z 333 ostrovov a atolov roztrúsenými ako diamanty medzi rovníkom a obratníkom Kozorožca, neďaleko Austrálie a Nového Zélandu. Poloha súostrovia medzi Polynéziou a Melanéziou predurčila tieto ostrovy ako miesto stretávania a prelínania dvoch odlišných kultúr. Ďalšou skúškou bol príchod Európanov, britská kolonizácia a stretnutie s kresťanstvom. Fidžíjci prešli všetkými týmito obdobiami bez toho, aby stratili vlastnú osobitnú kultúru, svoje dávne tradície a zvyky. Príroda predstavuje na Fidži najväčšie lákadlo pre všetkých turistov. Krištáľovo priezračné more, jedny z najrozsiahlejších korálových útesov na svete, osídlené obrovským množstvom morských živočíchov všetkých farieb a tvarov, biely piesok v rozprávkových lagúnach, dažďový prales s nádhernou faunou a flórou… Žijú tu úžasní ľudia so svojou starodávnou kultúrou, tradičnými obradmi a zvykmi. Dnes už len málokto uverí, že domorodci takýto neboli vždy, a že vďaka ich záľube v konzumácii väčšiny návštevníkov získali ostrovy názov, ktorý rozhodne turistickému ruchu nijako nesvedčil. Ľudožrútstvo tu bolo ešte v 19. storočí tak intenzívne praktizované, že európsky názov pre súostrovie znel Kanibalské ostrovy. Dnes túto nelichotivú kapitolu fidžijských dejín pripomínajú len rôzne suveníry, ktoré sa medzi turistami tešia veľkej obľube.

KEDY CESTOVAŤ
Obdobie dažďov je od novembra do apríla, priemerná denná teplota okolo 28 °C s vysokou vlhkosťou vzduchu. Počas tohto obdobia sa môžu v oblasti vyskytnúť aj cyklóny. Ideálne obdobie pre návštevu súostrovia je medzi májom a septembrom, ale ani v ostatných mesiacoch nemusí pršať, pretože počasie na menších ostrovoch býva oveľa suchšie ako na hlavných ostrovoch Viti Levu a Vanua Levu.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča na Fidži lety z Viedne i Budapešti s dvomi prestupmi spol. Emirates alebo Qatar. Krátky stopover / zastávka v Austrálii alebo na Novom Zélande je atraktívnym spestrením dovolenky. Občania SR a ČR cestujúci na Fidži na menej ako 30 dní nepotrebujú vstupné víza. Stačí cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate z dovolenky.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.