TURKS & CAICOS

TURKS & CAICOS

Hlavné mesto Cockburn Town
Počet obyvateľov 43.000
Úradný jazyk angličtina
Rozloha 616 km2
Náboženstvo 86% kresťania
Mena americký dolár (USD)

Turks & Caicos je tropické súostrovie v Atlantickom oceáne, ktoré sa nachádza 925 kilometrov juhovýchodne od Miami na Floride a 120 kilometrov severne od Dominikánskej republiky. Krajina je britským zámorským územím s asi 40 000 obyvateľmi žijúcich na deviatich obývaných ostrovoch. Turks & Caicos má asi 100 pomenovaných ostrovov a mysov. Ako naznačuje názov, krajinu tvoria dve ostrovné skupiny, ostrovy Turks: Grand Turk a Salt Cay na východe a väčšie súostrovie ostrovov Caicos: Providenciales, North Caicos, Middle Caicos, East Caicos, South Caicos a West Caicos na západe.  32 km široký a 1,5 km hlboký Kolumbov priechod rozdeľuje tieto dve ostrovné skupiny. Väčšina obyvateľov Turks & Caicos žije na ostrove Providenciales. Na ostrove Grand Turk zase nájdeme druhé najväčšie a zároveň hlavné mesto krajiny – Cockburn Town. Na rozdiel od mnohých karibských krajín majú Turks & Caicos jeden z najnižších priemerných úhrnov ročných zrážok v regióne, a teda vysoké percento slnečných dní a skvelého počasia (350 slnečných dní v roku). Luxusný turizmus je primárnym zdrojom príjmov pre Turks & Caicos. Pláž Grace Bay na ostrove Providenciales je domovom väčšiny letovísk a hotelov v krajine. Zároveň sa Grace Bay Beach považuje za najkrajšiu pláž sveta a pravidelne sa umiestňuje na vrchole hitparády najkrajších pláži. Ďalšou obľúbenou plážou je niekoľko kilometrov dlhá a pomerne plytká Long Beach na juhovýchode ostrova, na jeho náveternej strane. Je rajom pre vyznavačov vodných športov, predovšetkým kitesurfing, windsurfing, plachtenie.

KEDY CESTOVAŤ
Ostrovy majú teplú klímu s celoročne vyrovnanými teplotami okolo 26 – 31°C, čo robí z Turks & Caicos obľúbenú turistickú destináciu. Najdaždivejšie obdobie je počas hurikánovej sezóny od júla do októbra.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča na Turks & Caicos lety z Viedne s jedným prestupom spol. British Airways alebo Air Canada. Krátky stopover / zastávka v Toronte môže byť atraktívnym spestrením dovolenky. Občania SR a ČR cestujúci na Turks & Caicos na menej ako 90 dní nepotrebujú vstupné víza. Stačí cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate z dovolenky.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.