MOZAMBIK

MOZAMBIK

Hlavné mesto Maputo
Počet obyvateľov 28,8 mil.
Úradný jazyk portugalský
Rozloha 801 590 km2
Náboženstvo 56,1% kresťanské, 17,9% muslimské, 7,3% ostatné
Mena metical (MZM)

Neobjavená krajina s tými najkrajšími plážami v Afrike sa rozkladá sa na brehoch Indického oceánu, v juhovýchodnej časti Afriky. Žije tu 29 miliónov obyvateľov, z ktorých viac ako polovica sú kresťanského vyznania, moslimovia tvoria 18% minoritu. V koloniálnych časoch riadili ekonomiku Portugalci a o obchod sa starali imigranti z južnej Ázie. Krajina teda nebola dobre pripravená na nezávislosť, ktorú získala od Portugalska v roku 1975. Následné násilnosti a dlhá občianska vojna vyhnali z Mozambiku všetkých cudzincov. Aj keď Mozambik nie je známy ako klasická turistická plážová destinácia, medzi ktoré patria neďaleké Seychely alebo Maldivy, jeho 2 600 km pláží, ostrovov a súostroví by v ich konkurencii bez problémov obstáli. Biely piesok tu vyhrieva horúce africké slnko alebo chladí tieň paliem. Voda Indického oceánu pri pobreží Mozambiku skrýva pod hladinou také poklady, ktoré potešia oko nejedného potápača. Mozambická vláda vynakladá v  posledných rokoch veľké úsilie, aby prilákala turistov z celého sveta a zabezpečila im bezpečný pobyt a jedinečné zážitky. Momentálne je to ešte jeden z posledných rajov na zemi, ktorý zatiaľ nie je zaplavený masami a zastavaný hotelovými komplexami. Dokáže uspokojiť tých, čo hľadajú oddych, ale aj tých, čo vyhľadávajú dobrodružstvo a dovolenku chcú prežiť aktívne.

KEDY CESTOVAŤ
Do Mozambiku odporúčame cestovať viac – menej po celý rok. Sú tu dve sezóny: suchšia od mája do novembra a daždivejšia i teplejšia od decembra do apríla. Teplota vzduchu sa pohybuje medzi 26 – 32 °C, more má 24 – 28 °C, najviac zrážok je v období január – február.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča doMozambiku / letisko Pemba lety z Viedne i Budapešti s dvomi prestupmi spol. Emirates a Ethiopian. Občania SR a ČR cestujúci do Mozambiku potrebujú vstupné víza a cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate z dovolenky. Turistické víza získate priamo na medzinárodnom letisku za poplatok 50 USD. Pri vstupe do Mozambiku sa vyžaduje vakcinácia proti žltej zimnici  medzinárodný očkovací preukaz), pokiaľ je vstup do krajiny z niektorej africkej krajiny s jej výskytom.

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.