Mozambik

Mozambik

Hlavné mesto Maputo
Počet obyvateľov 28,8 mil.
Úradný jazyk portugalský
Rozloha 801 590 km2
Náboženstvo 56,1% kresťanské, 17,9% muslimské, 7,3% ostatné
Mena metical (MZM)

Neobjavená krajina s tými
najkrajšími plážami v Afrike.

 

Mozambik má smutnú a zaujímavú históriu, ale napriek tomu veľmi priateľskú atmosférou s ešte veselšími obyvateľmi. Rozkladá sa na brehoch Indického oceánu, v juhovýchodnej časti Afriky. Na území porovnateľnom s Tureckom (801 500 km²) žije 29 miliónov obyvateľov, z ktorých viac ako polovica sú kresťanského vyznania, moslimovia tvoria 18% minoritu. V koloniálnych časoch riadili ekonomiku krajiny Portugalci. O obchodné aktivity sa starali imigranti z južnej Ázie. Krajina teda nebola dobre pripravená na nezávislosť, ktorú získala od Portugalska v roku 1975. Následné násilnosti vyhnali z Mozambiku všetkých cudzincov. Dlhá občianska vojna uvrhla krajinu do biedy, z ktorej sa spamätáva dodnes. 

 

 

Aj keď Mozambik nie je známy ako klasická turistická plážová destinácia, medzi ktoré patria neďaleké Seychely alebo Maldivy, jeho 2 600 km pláží, ostrovov a súostroví by v ich konkurencii bez problémov obstáli. Biely piesok tu vyhrieva horúce africké slnko alebo chladí tieň paliem. Voda Indického oceánu pri pobreží Mozambiku skrýva pod hladinou také poklady, ktoré potešia oko nejedného potápača. Pre spestrenie dovolenky strávenej na pobreží sa hodí vyraziť na Ilha de Mocambique (podľa názvu tohto ostrova je pomenovaná krajina). Ostrov na severovýchode Mozambiku je dlhý len dva a pol kilometra a s pevninou je spojený mostom. Mesto vzniklo koncom 15. storočia a stalo sa dôležitým opevneným obchodným strediskom Portugalcov na ceste do Indie. V minulosti sa tu obchodovalo so slonovinou, zlatom a otrokmi. Jeho zachované mešity, kostoly a paláce vyslúžili celému ostrovu miesto na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Medzi najväčšie zaujímavosti a pamiatky mesta patrí palác a kaplnka São Paulo zo začiatku 17. storočia, stará nemocnica, kostol Santo António a mnoho ďalších kostolíkov a mešít. V meste sa nachádza aj múzeum sakrálneho umenia a hinduistický chrám.

 

Mozambická vláda vynakladá v posledných rokoch veľké úsilie, aby prilákala turistov z celého sveta a zabezpečila im bezpečný pobyt a jedinečné zážitky. Momentálne je to ešte jeden z posledných rajov na zemi, ktorý zatiaľ nie je zaplavený masami a zastavaný hotelovými komplexami. Dokáže uspokojiť tých, čo hľadajú oddych, ale aj tých, čo vyhľadávajú dobrodružstvo a dovolenku chcú prežiť aktívne. 

 

Mesiac I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Teplota vzduchu °C313231313029282930313132
Teplota vody °C292929292827262526272828

 

Milí cestovatelia ,
a objavitelia

s radosťou a potešením si Vám dovoľujeme na nasledujúcich stranách predstaviť v poradí už siedme pokračovanie nášho úspešného projektu CESTY OKOLO SVETA pod názvom Dom Pérignon edícia 2020.

Tento unikátny poznávaco-pobytový zájazd privátnym lietadlom, s luxusnými a zážitkovými službami, profesionálnym a skúseným personálom a v neposlednom rade so sofistikovaným a detailne prepracovaným 26-dňovým programom sa uskutoční v atraktívnom Veľkonočno – májovom termíne roku 2020.

vyraz na cestu okolo sveta