Dych vyrážajúca prírodná nádherá, ktorú veľa ľudí nepozná, je vzdialená ani nie jeden a pol hodiny jazdy severne od Lisabonu, na portugalskom Striebornom pobreží / Costa de Prata. Z malého rybárskeho mestečka sa Nazaré premenilo na populárnu turistickú destináciu, ktorá si však stále drží svoj výrazný charakter a hrdé dedičstvo. Pozdĺž pláže sa nachádzajú dláždené uličky, pôvodné rybárske domčeky sú prerobené na štýlové hotely a staré panie tu stále nosia tradičný odev. V lete je rušnou a živou turistickou destináciou, ktorá priťahuje turistov svojou okúzľujúcou plážou a dovolenkovou atmosférou.
Ale príchodom jesene sa v Nazaré všetko zmení. V tom momente nastáva skutočná zábava. Zúrivé vlny Atlantiku vysoké až 30 metrov si získali svetové prvenstvo, najlepší surferi sa ich však neboja. Aj preto sa do nich každoročne vrhajú. Napriek tomu, že sa voda rozbíja v blízkosti ikonického útesu s neprehliadnuteľným červeným majákom Farol da Nazaré umiestneného ďaleko od samotnej dediny, jej hrmenie je počuť až do údolia. Mohli by sme ten zvuk prirovnať k výstrelu z dela. Ak ste tam nikdy neboli a neviete o tomto fenoméne, pradepodobne vás tento zvuk vydesí. V skutočnosti sa tu bojové pole nachádza, ale je určené iba pre surferov.
V Nazaré bolo vytvorených a prekonaných niekoľko Guinnessových rekordov v surfovaní, posledný 29. októbra 2020 Sebastianom Steudtnerom, ktorý zdolal vlnu s výškou 26,21 metrov. Surferi pri takejto výške vĺn jazdia rýchlosťou až 80 km/ h. HBO dokonca natočilo dokumentárny seriál „100 Foot Wave“, ktorý sleduje cestu surfera Garretta McNamaru, ktorého snom je zdolať až 30-metrovú vlnu.
V mestečku sa nachádza aj múzeum venované extrémnemu surfovaniu s pôsobivou kolekciou surfov a modelom reliéfu dna oceánu pri legendárnej pláži Praia do Norte. Ten ti prezradí, že Nazaré vďačí za svoju jedinečnosť práve tamojšiemu geomorfologickému javu, 230 kilometrov dlhému, maximálne 5 kilometrov hlbokému nečakanému kaňonu, ktorý začína len niekoľko stoviek metrov od pobrežia a vytvára lievikovitý efekt, čím naháňa vodu, napája vlny a zväčšuje ich do gigantických rozmerov. Podvodný kaňon zaručuje nielen výšku vĺn, ale aj ich kontinuitu a tvar, čo ho robí ešte špeciálnejším. Bez neho by sa vlny, pravdepodobne, trieštili, boli by nerovnomerné a ich smerovanie nestále, čo by z nich vytvorilo doslova mlynček na mäso a vojsť by do nich nemohol nik. Vlastne, skôr by z nich nevyšiel nik živý. Do týchto masívnych vĺn, ktoré naberajú najväčšiu výšku v neskorých jesenných mesiacoch, sa odváži málokto. Väčšina populácie ich dokáže iba sledovať z útesu. Kai Lenny, člen Redbull Surfing, ktorý bezpečne zvládol tento big wave surfing, sa k svojmu zážitku vyjadril: „Nemyslel som si, že to bude tak masívne. Nenájdeš tu tubusy, je to masa vody. Nemohol som sa ani obzrieť, ako veľmi veľká tá vlna je, iba som pred sebou videl vypínajúci sa obrovský tieň.“
Ak ste si doposiaľ nepozreli žiadne video z Nazaré, určite by ste mali. Nepredstavujte si tieto vlny ako krásne tyrkysové havajské tubusy, na ktorých jazdí surfer v kvietkovaných plavkách bez neoprénu. Tento šport môžeme zaradiť medzi jedny z najadrenalínovejších a najnebezpečnejších vôbec, voda je divoká a pri rozbití vlny tvorí masívnu hmlu v niekoľkých stovkách metrov. Studený, slaný a šedý, aký je Atlantik v Nazaré na konci jesene a začiatku zimy. Hovorí o tom aj špeciálna výstroj. Stavba big wave surfov, ich dĺžka, váha, konštrukcia je úplne iná, ako pri obyčajnom surfovaní. Špeciálny neoprén skôr pripomína brnenie, bez neho by nebolo možné pád do vĺn prežiť. Navyše, tvoj surfový partner ťa musí poznať lepšie, ako vlastná matka, aby ťa vedel do oceánu vtiahnuť skútrom a následne ťa z neho aj živého dostať, na pádlovanie v tomto prípade zabudni.
Tu si môžete pozrieť jedno z adrenalínových videí z Nazaré:
Ale naživo to vidieť a zažiť je určite 100 krát lepšie. Máme pre vás dobrý tip: Nazaré je prvou zastávkou na našej 23-dňovej Ceste okolo sveta – edícia 5 kontinentov v roku 2024. Podrobné informácie, program a cenník tejto unikátnej Cesty okolo sveta nájdete na našej web stránke: http://www.cestyokolosveta.eu