Náš návod, resp. pár praktických rád pre tých, ktorý túžia po vitamíne D v prirodzenej forme, po novom poznaní, ale aj pre tých, ktorí sú len doma neposední a zvedaví alebo cestovanie majú v krvi.
Je až bizarné, že dnes na vycestovanie na dovolenku do zahraničia treba návod. Veď ešte minuloročnú dovolenku to bolo také „easy“!
Momentálne nie je vôbec ľahké sa v spleti zákazov, príkazov, obmedzení, odporúčaní a nariadení orientovať. Pre mnohých sa vytúžená dovolenka stala tabu alebo neriešiteľným rébusom. Nevedomosť, či neistota doby, ktorú teraz žijeme, mnohým z nás ani len nedovolila uvažovať nad zahraničnou dovolenkou, a už ani náhodou nie v „exotike“. Prijali sme fakt, že sa má sedieť doma a s výnimkou párdňového letného Chorvátska sa jednoducho necestuje.
Je to naozaj tak? A čo tí, čo chcú predsa len viac? Poďme sa spolu pozrieť, ako vyzerá cesta do exotiky dnes.
O koľko je to dnes náročnejšie, či komplikovanejšie?
LEONARDO malo a má počas celej korona krízy otvorené. Biznis je samozrejme neporovnateľný s predošlými sezónami. Môžme sa však, a radi sa aj pochválime, že mnoho našich klientov do exotiky vycestovalo aj v „korona období“.
Nie, nie, neboli to žiadni cestovateľskí blázni ani obchádzači pravidiel, ani nič podobné! Jednoducho iba ľudia, ktorí sa ten múr, ktorý korona pred nás cestovateľov postavila, rozhodli obísť. Tá obchádzka stojí asi dve hodiny času a niekoľko desiatok eur extra.
Nám sa pri vymýšľaní a plánovaní ich ciest podarilo zozbierať mnoho poznatkov, o ktoré sa radi podelíme.
TAKŽE, ČO OBNÁŠA VYCESTOVANIE DO EXOTIKY V DNEŠNEJ DOBE? Poďme na to čisto faktograficky:
1. VÝBER DESTINÁCIE
Samozrejme nie všetky vytúžené destinácie sú otvorené, resp. Slovensko pre danú destináciu môže na cestovateľskom semafore svietiť na červeno. Aj v takomto prípade by návšteva danej destinácie bola možná, avšak podmienená karanténou po prílete do nej. To samozrejme nechceme. Mnoho otvorených destinácii však pre vstup do krajiny vyžaduje už len dve veci: PCR test a vyplnenie registračného formuláru.
Dobrým zdrojom o tom, ako je daná krajina vnímaná a čo sa vyžaduje pre vstup do nej je aj stránka MZV.
2. PCR TEST
Strašiak číslo jedna. Áno, je to trochu obmedzujúce a je to krok navyše oproti vašej ostatnej dovolenke. Ale je to fakt a treba ho akceptovať a absolvovať. My sme si ho dali spraviť na začiatku korona krízy, aby sme postup vedeli popísať našim klientom. Naši klienti ho všetci zvládli bez problémov. Dohodnete si termín v jednom z certifikovaných súkromných laboratórií a prídete na odber. Podľa kapacity laboratória máte výsledok spravidla do 24 hodín. Máme aj skúsenosť, kedy sa odber robil doobeda a poobede už boli výsledky. Technicky vám takéto testovanie nepotrvá dlhšie ako espresso v kaviarni. Každá destinácia si určuje, ako starý smie byť váš test pred príchodom do krajiny (spravidla 72-96 hodín). Pre niektoré destinácie platí XY hodín pred príchodom do krajiny, pre iné zase XY hodín pred nastúpením do prvého lietadla. Výsledok testu potrebujete v angličtine a v papierovej forme.
3. REGISTRÁCIA
Vo veľkej väčšine prípadov sa vyžaduje pár dní pred odletom registrácia (vyplnenie formuláru) na príslušnej web stránke (niektoré štáty majú dokonca vytvorenú aplikáciu). Je to v podstate avízo, že prichádzate do krajiny a výrazne skracuje administratívu, ktorú by bolo treba absolvovať pri prílete v letiskovej hale. Súčasťou formuláru býva uploadovanie vášho negatívneho PCR testu, prípadne fotografie. Celá registrácia netrvá ani 10 minút.
4. LETENKA + UBYTOVANIE
Tak ako aj pred koronou. Vaša cestovka vám rada ponúkne aktuálne dostupné a najideálnejšie alternatívy!
5. POSTENIE A STORNO
Žiadne aktuálne dostupné cestovné poistenie nekryje storno zájazdu z dôvodu ochorenia na COVID, resp. pozitívneho PCR testu, ktorý by vám znemožnil nástup na zájazd. Preto je ochranou vašich peňazí skôr kombinácia flexibility a ústretovosti individuálnych storno podmienok leteckých spoločnosti, resp. ubytovacích zariadení a poskytovateľov služieb.
Keďže poisťovne nechcú poisťovať COVID prípady, iniciatívu prebrali najmä hotely, ktoré častokrát ako garanciu poskytujú možnosť zrušiť rezerváciu a vrátiť peniaze alebo zadarmo preložiť pobyt na iný termín. Podobne je to s leteckými spoločnosťami. Tie vám síce peniaze málokedy vrátia, za poplatok vám však prevystavia letenku na iný termín.
Všetko je to kombináciou rôznych faktorov. Zďaleka však neplatí, že neexistujúce poistenie = riziková investícia.
Taktiež treba doplniť, že žiadne štandardne dostupné CP nekryje náklady spojené s ochorením na Covid-19 počas zájazdu. Avšak niektoré destinácie, či poskytovatelia služieb súvisiacich s cestovným ruchom lákajú turistov aj tým, že im prípadne náklady s ochorením na Covid-19 uhradia. Napr. letecká spoločnosť EMIRATES má takúto „poistku“ v cene letenky!
6. NÁVRAT A KARANTÉNA
Asi NAJVÄČŠÍ STRAŠIAK. Nuž tu si každý sám pre seba musí dať dve a dve dokopy. Pravda je taká, že pri návrate na Slovensko sa dovolenkár musí registrovať, ísť do domácej karantény a najskôr na piaty deň absolvovať PCR test. Buď na výzvu príslušného orgánu, alebo ak nechcete čakať na výsledok, test opäť absolvujete po vlastnej osi. Tu si každý sám musí vypočítať a prehodnotiť, či sú tieto karanténne dni naozaj tak obmedzujúce. Neskráti mi víkend tieto dni len na tri pracovné? Nebol by som vlastne aj tak celý čas doma na „home office“ a karanténa mi tým pádom neprekáža?
7. SEKUNDÁRNE TESTOVANIA
Niektoré krajiny môžu vyžadovať aj druhý, či tretí test. Napríklad hneď po prílete do krajiny na letisku. Vtedy vám odoberú vzorku na letisku, vy však môžete odísť na svoj hotel a tam počkať na výsledok. Tieto testy sa spravidla snažia vyhodnotiť do 12 hodín a nie je nezvyklé, že ich hradí samotná destinácia.
Tak ako akákoľvek iná všedná vec v našich životoch sa stala o niečo komplikovanejšia, tak aj cestovanie je o trochu komplikovanejšie. Zďaleka nie nemožné, iba komplikovanejšie.
A viete, kto vám teraz pomôže „prelúskať sa“ týmito komplikáciami? Napríklad taká cestovná kancelária, ktorá má aj dnes stále otvorené, denne pripravuje a koncipuje aktuálne ponuky, má čerstvé informácie od zahraničných partnerov, ale aj od svojich klientov – cestovateľov!