Fínsko, to je hlavne nedotknutá severská príroda. Takmer dve tretiny územia zaberajú lesy, krajina je však známa ako krajina tisícich jazier a ostrovov. V číslach je to 190 000 jazier a 180 000 ostrovov.
Pôvodní obyvatelia Laponci boli od 2. stor. stále viac vytláčaní na sever ugrofínskymi kmeňmi, od 9. stor. čelili nájazdom vikingov, v 12. storočí sa krajina dostala pod švédsku nadvládu. V r. 1397 – 1523 bolo Fínsko ako súčasť Švédska členom Kalmárskej únie, po napoleonských vojnách bolo v r. 1809 prakticky celé územie Fínska pripojené k Rusku. V 19. storočí vývoj krajiny poznamenala vlna národného obrodenia, ale samostatnosť mohlo Fínsko získať až pádom cárskeho Ruska po boľševickej revolúcii. Krátko potom – 6. decembra 1917 – vyhlásili Fíni nezávislosť.
Hlavným mestom sú klasicistické Helsinki prezývané Biela perla Baltu s množstvom kostolov, katedrál, múzeí a galérii. Okrem toho môžete navštíviť zábavný park, zoologickú záhradu, neďaleký národný park alebo sa vybrať trajektom k námornej pevnosti Suomenlinna.
Za prírodnými krásami sa môžete vydať do Národného parku Lemmenjoki okolo rieky Lemmenjoki na severe Fínska. Patrí k najväčším parkom v Európe. Nadšencov turistiky a trekkingu potešia vybudované trasy dlhé stovky kilometrov.
Ďalší zaujímavým miestom s krásnou divokou prírodou je Laponsko na severozápadnom cípe krajiny. Nielen že môžete zažiť stretnutie s divými sobmi, ale aj dva neobyčajné úkazy. Prvým je polárny deň, kedy slnko nezapadne 24 hodín a druhým je polárna žiara.
KEDY CESTOVAŤ
Do Fínska sa dá cestovať celoročne. Nám najviac učarovala pravá severská zima. Fínske snehobiele pláne s naháňaním polárnej žiary sú jedinečné.
AKO CESTOVAŤ
Pre vstup do krajiny vám bude stačiť platný cestovný pas alebo občiansky preukaz novšieho typu. Platí to pre cestu kratšiu ako 90 dní a len na turistické účely.
O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.