POLYNÉZIA

POLYNÉZIA

Hlavné mesto Papeete
Počet obyvateľov 277 000
Úradný jazyk francúzsky
Rozloha 4 167 km2
Náboženstvo 95% rímsko-katolícke
Mena polynézsky frank (XPF)

Srdce Tichomoria sa rozkladá na ploche veľkosťou podobnej Európe, a na rozdiel od rady tichomorských súostroví ako napríklad Fidži, Vanuatu alebo Tuvalu nie je úplne nezávislá, ale je zámorskou správnou korporáciou Francúzska v Oceánii. Zmes vulkanických ostrovov a atolov, ktoré uchvacujú návštevníkov z celého sveta svojou rozmanitosťou a krásou, leží v teplých vodách južne od stredu Tichého oceánu, presne v polovici cesty medzi Austráliou a južnou Amerikou. Francúzska Polynézia sa skladá z piatich súostroví. Tubuai, Gambier, Markézy, Spoločenské ostrovy a Tuamotu. Ostrov Moorea je len 17 km od Tahiti. Pre turistov je tu pripravené všetko, čo si môžu priať, od solídne vybavenej infraštruktúry, vytvorenej predovšetkým z luxusných päťhviezdičkových hotelov, až po najrôznejšie atrakcie ako safari do vnútrozemia, jazda na koni, plávanie s delfínmi alebo cesty loďou okolo ostrova. Vnútrozemie je značne hornaté, jednotlivé pohoria a údolia sú husto obrastené tropickou vegetáciou. Pravou krásavicou súostrovia je malý ostrov Bora Bora, ktorý je vďaka jednej z najkrajších lagún na svete právom nazývaný aj Perlou Polynézie. Typické sú tu tzv. „motu“, čo sú idylické piesočnaté pásy, ktoré lemujú lagúny. Mnohé hotely sú postavené priamo na „motu“, inde sa môžete zo svojho rezortu dať dopraviť, alebo dokonca na „motu“ preplávať.

KEDY CESTOVAŤ
Najvhodnejším obdobím na návštevu Polynézie je suché obdobie, ktoré trvá od mája do októbra, je trochu chladnejšie a menej prší. V lete, od novembra do apríla, je veľmi teplo a vlhko, a typické sú krátke prudké búrky.

AKO CESTOVAŤ
Leonardo odporúča na Tahiti lety s dvomi prestupmi z Viedne i Budapešti spol. Air France alebo Emirates. Krátky stopover / zastávka v Los Angeles alebo v Sydney, či Aucklande je atraktívnym spestrením dovolenky. Občania SR a ČR cestujúci do Francúzskej Polynézie na menej ako 90 dní nepotrebujú vstupné víza. Stačí cestovný pas platný minimálne 4 mesiace po plánovanom návrate z dovolenky

O prípadných zmenách alebo úpravách podmienok na vstup do krajiny a o aktuálne najvýhodnejších leteckých spojeniach vás budeme informovať pri rezervácii zájazdu.

TAHITI

Najväčším ostrovom s rozlohou 1048 kilometrov štvorcových je Tahiti, ktorý dnes predstavuje svet stále podobný tomu, ktorý v roku 1767 objavil anglický kapitán Samuel Wallis. Hlavným mestom je Papeete, ktoré si stále zachováva tradičný ráz s nezameniteľným francúzskym šarmom. V Papeete sa oplatí vidieť mestský trh, kde ponuka kvetín, ovocia, rýb a zeleniny každému vyrazí dych. K tradičným bodom záujmu patria kostoly, múzea a katedrála. Ale nemenej zaujímavou je botanická záhrada Papeari, historický maják Puente Vénus, kráľovská hrobka rodiny Pomare v Arue či jazero Vaihiria. Z prírodných krás sú to aj útesy a neuveriteľné množstvo vodopádov alebo čierna pláž Pointe Vénus na východnom pobreží. Keďže medzinárodné letisko je práve v Papeete, každý návštevník priletí práve sem, no väčšina z nich si to namieri rovno na niektorý z ďalších ostrovov.

MOOREA

Moorea je tak blízko od Tahiti, necelých 17 km, že prelet lietadlom trvá iba 5 minút, a to pomerne nízko nad vodnou hladinou. Pre turistov je tu pripravené všetko, čo si môžu priať, od solídne vybavenej infraštruktúry, vytvorenej predovšetkým z luxusných päťhviezdičkových hotelov, až po najrôznejšie atrakcie ako safari do vnútrozemia, jazda na koni, plávanie s delfínmi alebo cesty loďou okolo ostrova. Vnútrozemie je značne hornaté, jednotlivé pohoria a údolia sú husto obrastené tropickou vegetáciou.

BORA BORA

Pravou krásavicou súostrovia je malý ostrov Bora Bora, ktorý je vďaka jednej z najkrajších lagún na svete právom nazývaný aj Perlou Polynézie. Už z lietadla je ľahko rozoznateľný kvôli charakteristickej siluete s dvoma vztýčenými vrcholmi. Prvým je skalnatá hora Mount Otemanu, ktorá je svojou výškou 727 metrov najvyššou horou ostrova. Druhým vrcholom je Mount Pahia. V tyrkysovej lagúne okolo centrálnej časti sú roztrúsené malé ostrovčeky motu. Na jednom je letisko, na ďalších si v hoteloch turisti nerušene vychutnávajú rajský pokoj. Niektoré sú ale celkom neobývané a nájdete na nich len nádherné biele piesočne pláže. V najnižšom bode ostrova Matira Point nájdete prekrásnu pláž s modrou lagúnou, ktorú považujú za jednu z najkrajších na svete. Hlavným mestom je Vaitape a popoludní tu môžete v stánkoch nakúpiť čerstvé ovocie alebo najrôznejšie a zaručene čerstvé ryby. A hoci Vaitape nepulzuje divokým životom, určite si tam nájdete to svoje.