GURMÁNSKA JUŽNÁ AMERIKA

CK Leonardo / 2. apríla 2023

GURMÁNSKA JUŽNÁ AMERIKA: to je chuť vína, steakov, hudby a radostí zo života.

Putovanie Južnou Amerikou je cesta živými mestami plných juhoamerických rytmov a zmesi národov, krásnou prírodou s majestátnymi scenériami, ale aj pokojnými oblasťami viníc. Geograficko-kultúrny mix, ktorý nájdete v tejto časti sveta sľubuje gastronomický pôžitok na každom kroku.

Pre milovníkov jedla a vína má Južná Amerika jedny z najlepších kulinárskych ponúk. Od špičkových reštaurácií až po chutné pouličné jedlo, tu objavíte neuveriteľnú rozmanitosť. A nie je to len jedlo, ktoré poteší vaše chuťové poháriky. Juhoamerické víno je považované za jedno z najlepších na svete a keď sa tak zamyslíte nad nápojmi ako caipirinha, pisco sour, coco no loco, cachaca, bylinný nápoj maté, geniálna juhoamerická káva, zistíte, že od rána do večera môžete mať v ruke dokonalý nápoj.

Rozoberme si to na drobné a spravme si prehľad niektorých najznámejších kulinárskych lokalít.

BRAZÍLIA  / RIO DE JANEIRO sa nachádza medzi smaragdovozelenými dažďovými pralesmi, horami, lagúnami a kilometrami pláží s bielym pieskom. Existuje len málo miest, ktoré sa svojou polohou vyrovnajú Rio de Janeiro. Snáď jeho najväčším atribútom sú však jeho ľudia, Cariocas s ich uvoľneným, nenúteným duchom a štýlom. Rio má tiež silnú kultúrnu silu, mesto je známe ako rodisko samby aj bossa novy, čo znamená, že počas svojho pobytu nie ste nikdy ďaleko od hudby.

Brazília a Argentína tvrdia, že sú šampiónmi v grilovaní v Južnej Amerike. A hoci každá krajina pristupuje k mäsu inak, niektoré veci zostávajú rovnaké – porcie ako pre Shreka! Keď si v Južnej Amerike objednáte steak, dostanete tanier plný toho steaku, hranolky a iné výmysly sa tam nezmestia.

V Brazílii sa prémiové kusy mäsa dochucujú iba veľkým množstvom hrubej soli a potom sa grilujú do ružova na drevenom uhlí (alebo dreve). Pri domácich grilovačkách nechýbajú klobásky, queijo coalho (syrový špíz) ale aj kuracie srdcia, zatiaľ čo v churrascarias (typický brazílsky steakhouse) sa budú všetky druhy mäsa vrátane bravčového, jahňacieho a diviny podávať na špízoch z ktorých vám bude odkrajovať čašník priamo na váš tanier.

Brazílske vína nie sú určite najznámejšie, ale za to plné prekvapení. Starostlivosť venovaná vinárstvu a jedinečné terroir regióny ponúkajú vína, ktoré stojí za to vyhľadať. Z bielych odrôd je najčastejšou Chardonnay, z červených Cabernet Sauvignon a Merlot. Brazília je tretím najväčším producentom vína v Južnej Amerike a hovorí sa, že vyrába najlepšie šumivé víno na južnej pologuli.

ARGENTÍNA / MENDOZA je srdcom argentínskeho vinárskeho priemyslu a jedným z najmalebnejších regiónov tejto krajiny. Pod skalnatými zasneženými vrcholkami majestátnych Ánd sa krajinou rozprestierajú vinohrady. Podnebie je tu naozaj vhodné na pestovanie vína, a to vďaka takmer neustálym slnečným lúčom a vode dodávanej z Ánd. Vyrábajú sa tu prvotriedne Malbecy a Chardonnay. Okrem toho, že si v Mendoze môžete užívať na spôsob dolce vita a ochutnávať vynikajúce víno, je tu množstvo aktivít od raftingu cez objavovanie krajiny na bicykli alebo na koni až po gurmánske posedenie v jednej z mnohých svetových reštaurácií.

Argentínske jedlo je fantastické, najmä ak radi jete mäso. Argentína je domovom hovädzieho mäsa svetovej triedy a niektorých z najchutnejších jedál v Južnej Amerike. Gauchos, argentínski kovboji preháňajúci dobytok po nekonečných pampách patria k obrazu Argentíny rovnako ako ten najkvalitnejší steak na tanieri párovaný chutným lokálnym Malbecom. Na mäsku si pochutnáte nie len v podobe steakov, ale aj ako plnke v tradičných empanadach, v dusenom locro, v argentínskej obdobe hotdogu – choripán alebo pri argentínskom barbeque – asado.

Argentína je najväčším producentom vína v Južnej Amerike a piatym najväčším na svete. Preslávil ju najmä Malbec avšak geograficky charakter krajiny ju predurčuje na dopestovanie akéhokoľvek kvalitného vína vrátane Cabernetov, Chardonnay, Pint Noir, Merlot, Syrah, ale aj u nás menej známe odrody Bonarda, Pedro Giménez, Torrontés.

ČILE / SANTIAGO DE CHILE je hlavné mesto a jeho najvýraznejšou črtou je jeho krásna poloha v centrálnom údolí s obrázkovým pozadím, ktoré poskytujú Andy, majestátne sa týčiace na obzore. Za posledné desaťročie, keď sa otvorili nové, zaujímavé umelecké galérie a reštaurácie sa zo Santiaga ako nevyhnutnej prvej zastávke pri objavovaní Čile stala destinácia sama o sebe. Vinárska oblasť Čile obklopujúca Santiago sa stala jednou z najväčších a najdôležitejších vinárskych oblastí na svete už od zavedenia hrozna španielskymi dobyvateľmi v 16. storočí. Na sever od Santiaga a východne od Valparaisa je údolie Aconcagua a južne od hlavného mesta sa rozprestiera Valle Central. Toto je miesto známe pre svoje charakteristické Cabernet Sauvignon, Syrah, Carmenere a pobrežné Sauvignon Blanc. Okrem komerčných výrobcov je tu množstvo začínajúcich pestovateľov a vinárov, z ktorých niektorí sú úplne moderní, iní tradične butikový, čo z neho robí vzrušujúcu oblasť na degustáciu.

Čile je najznámejšie pre svoj Cabernet Sauvignon a Sauvignon Blanc, tiež produkuje aromatické a korenisté Carménère, (červené s pôvodom v Bordeaux, ktoré sa udomácnilo v Čile) Syrah, Pinot Noir, Merlot, Chardonnay.

Čilská kuchyňa je azda o niečo menej známa ako tá brazílska, či argentínska, ale zaručene si prídete na svoje aj tu. Zďaleka nie je tak steaková ako susedná Argentína,  pri pohľade na Čile ako krajinu dlhočizného slížu vtesnaného medzi Andy a Pacifik je Vám jasné, že k moru to tu nie je odnikiaľ ďaleko a tak v miestnej kuchyni nebudú chýbať ryby a morské plody. Medzi výborné čilské jedlá patria určite empanady, ktoré sú tu oveľa väčšie ako tie v Argentíne, streetfoodový Completo, obrovský hotdog s avokádom, po zjedení ktorého budete kompletne plný, Churrasco – sendvič plnený steakovým mäsom, obľúbená Chorrilana – šťavnatá porcia mäsa na kope hranolčekov topovaná volským okom. Chuť na niečo menšie? Čo takto Machas a la parmesana, mušle na masle a bielom vínku poliate roztopeným parmezánom. Mňam!

Dalo by sa pokračovať, zájsť do iných oblastí a poznávať viac a viac. Ale iné je čítať a predstavovať si všetky tie krásy a chute a iné je zažiť. Pán Lasica sa rád na svet díval cez okno (možno obľúbenej kaviarne, či vinárne). My by sme to okno radi pootvorili, k vínku a kávičke pridali pár parádnych cestovateľských zážitkov. Čo takto napríklad na tomto 14-dňovom degustačno-poznávacom zájazde po Južnej Amerike?
https://leonardo.sk/aktualne-ponuky/vina-juzna-amerika/

 

Nenechajte si nič ujsť !

Chystáme pre Vás ďalšie cestovateľské novinky a zaujímavosti, ale aj atraktívne ponuky. Zaregistrujte sa do nášho mailing listu a nenechajte si ujsť žiadnu z nich.